Sejm uchwalił nowelizację ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Nowe przepisy dostosowują prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał uznał za niekonstytucyjny przepis dotyczący ponoszenia kosztów komorniczych przez dłużnika w każdym przypadku umorzenia egzekucji z mocy prawa. Chodzi np. o sytuacje, w których egzekucja zostaje umorzona w związku z tym, że wierzyciel nie dopełnił wszystkich formalności niezbędnych do jej przeprowadzenia.

Nowelizacja przewiduje, że jeśli dłużnik wykaże, że egzekucja została umorzona na wniosek wierzyciela albo z mocy prawa z określonych przyczyn niezależnych od dłużnika, to jej koszty poniesie wierzyciel. W pozostałych przypadkach kosztami egzekucji będzie obciążony dłużnik.

Zobacz: TK: Wysokość opłaty egzekucyjnej zależy od nakładu pracy komornika

Ponadto nowelizacja obniża wysokość tej opłaty. Dotychczas wynosiła ona 5 proc. wartości niewyegzekwowanego jeszcze świadczenia, jednak nie mniej niż 1/10 przeciętnego wynagrodzenia i nie więcej niż jego dziesięciokrotność. Nowelizacja obniża dolną granicę tej opłaty do 1/20 średniej pensji.

Zmniejszona została także opłata pobierana od dłużnika w razie umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela, zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Do tej pory wynosiła ona 1/10 przeciętnego wynagrodzenia, a nowelizacja obniża ten odsetek do 1/20.

Ustawa będzie teraz przedmiotem prac Senatu.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

TK: Miarkowanie wysokości opłat egzekucyjnych zgodne z konstytucją