Wyrok Sądu Okręgowego w Słupsku przeciwko wydawcy dziennika internetowego www.gazetabytowska.pl stanowi niekonstytucyjne naruszenie wolności wypowiedzi i prasy — z takim przekonaniem Program Spraw Precedensowych sporządził projekt kolejnej skargi konstytucyjnej w sprawie obowiązku rejestracji prasy.

Leszek Szymczak został oskarżony o wydawanie dziennika bez rejestracji oraz o o nieumyślne dopuszczenie do opublikowania na forum internetowym materiału prasowego zawierającego znamiona przestępstwa. PSP zaangażował się w sprawę poprzez sporządzenie apelacji. W zakresie pierwszego zarzutu nie przyniosła ona jednak skutku: postępowanie umorzono ze względu na znikomą szkodliwość społeczną, co oznacza, iż zdaniem Sądu zachowanie L. Szymczaka jest co do zasady czynem zabronionym.

W opinii PSP i Skarżącego niekonstytucyjna jest sama instytucja rejestracji dzienników internetowych, jak i sankcja karna za wydawanie dziennika bez rejestracji. W wyniku wyroku zagrożone jest wolne od dalszych postępowań karnych i niekoniecznych sankcji wydawanie publikacji internetowej bez spełnienia nieprecyzyjnie określonego obowiązku, nadmiernie utrudniającego publikowanie w internecie. Skarżący skarży przepisy ustawy Prawo prasowe, które były podstawą wydania wyroku — stanowiące źródło obowiązku rejestracji (art. 20 ust. 1 zd. 1) oraz sankcji za niesprostanie temu obowiązkowi (art. 45), w związku z przepisem definiującym dziennik (art. 7 ust. 2 pkt 1 i 2).

Ostateczną wersję skargi konstytucyjnej sporządził i złożył pod koniec czerwca adwokat Piotr Fedusio, za wsparciem PSP reprezentujący L. Szymczaka na zasadach pro publico bono już przed Sądem Okręgowym. W zakresie zarzutu dotyczącego forum internetowego sprawa została zwrócona do Prokuratury i jest monitorowana przez PSP. Program Spraw Precedensowych sporządził projekt skargi konstytucyjnej w sprawie obowiązku rejestracji dzienników internetowych. Skarżącym jest Leszek Szymczak, wydający www.gazetabytowska.pl, a reprezentuje go pro publico bono adwokat Piotr Fedusio. PSP zaangażował się w sprawę już wcześniej poprzez sporządzenie apelacji. Jednak Sąd Okręgowy w Słupsku postępowanie przeciwko L. Szymczakowi prawomocnie umorzył ze względu na znikomą szkodliwość społeczną. Oznacza to, iż co do zasady zachowanie oskarżonego stanowiło czyn zabroniony.W opinii PSP i skarżącego niekonstytucyjne są przepisy Prawa prasowego będące źródłem instytucji rejestracji dzienników internetowych, jak i sankcji karnej za wydawanie dziennika bez rejestracji.

HFPCz