Sejm uchwalił obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych, cofający reformę sądownictwa przeprowadzoną w styczniu przesz ministra Jarosława Gowina.

- Zrobiliśmy pierwszy krok, tak by sędziowie mogli odbudować zaufanie dla wymiaru sprawiedliwości i mogli służyć swoją pracą obywatelom - powiedział w Sejmie premier Donald Tusk przed głosowaniem nad obywatelskim projektem.

Reforma zlikwidowała 79 najmniejszych sądów rejonowych, które stały się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.

- Pojawiła się realna szansa, by w zgodzie z konstytucją rozpocząć realny proces reformy wymiaru sprawiedliwości i sądownictwa -€“ podkreślił premier przed głosowaniem. Dodał, że jeśli istnieje poważna ustrojowa blokada utrudniająca obywatelom szybkie dochodzenie do sprawiedliwości, to jest związana ze sposobem funkcjonowania sądów.

Premier Tusk zaznaczył, że sprzeciw wobec reformy to kapitulacja przed presją części środowisk lokalnych na rzecz utrzymania sądów w powiecie.

Za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 231 posłów, 200 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Nowelizacja wprowadza podział terytorialny na okręgi sądowe, ustala siedziby sądów i obszary ich właściwości.

Zmiana wyznacza też obszary właściwości miejscowej sądów powszechnych wszystkich szczebli.

Zgodnie z nowymi przepisami minister sprawiedliwości będzie miał obowiązek przedkładać Sejmowi co 3 lata informację o funkcjonowaniu sądów wraz ze wskazaniem potrzeb zmian zasad ich funkcjonowania.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

PS/źródło:Sejm RP