W dniu 20 listopada 2010 roku weszły w życie dwa rozporządzenia ministra finansów regulujące rodzaje deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, tj. CIT-6R oraz CIT-10Z.

Formularz CIT-6R to deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatnika mającego siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Natomiast formularz CIT-10Z to deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatników niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wprowadzenie formularza CIT-10Z ma ułatwić płatnikom składanie deklaracji podatkowej. Wcześniej, płatnicy musieli składać kilka deklaracji CIT-10R, a teraz tylko jedną, zbiorczą deklarację w postaci formularza CIT-10Z, który jest przeznaczony dla zagranicznych podatników nierezydentów.
Deklaracje te stosuje się do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2010 roku. Oznacza to, iż podatnicy mający kalendarzowy rok podatkowy mają obowiązek złożyć swój pierwszy CIT-10Z do końca 1 stycznia 2011 roku. Natomiast podatnicy, którzy mają inny rok podatkowy niż kalendarzowy, który ponadto rozpoczął się przed 1 stycznia 2010 roku, a zakończył się po tym dniu, do końca przyjętego roku stosują deklaracje obowiązujące przed wejściem w życie rozporządzenia ministra finansów (Dz.U. 2010 Nr 209, poz. 1377).

Agnieszka Wencek

źródło:

Rozporządzenie (Dz.U. 2010 Nr 209, poz. 1377)

Rozporządzenie (Dz.U. 2010 Nr 209, poz. 1378)

Zobacz także:

Zmiany w ustawie akcyzowej weszły w życie

Ograniczenie w odliczeniu VAT od samochodu z kratką i paliwa