Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Zdrowia w sprawie reformy systemu ubezpieczenia społecznego rolników, w związku z sytuacją prawną tej grupy po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, iż zasady finansowania z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników jest niezgodne z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 26 października 2010 roku (sygn. akt K 58/07) uznał art. 86 ust. 2 w związku z art. 86 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.) w zakresie, w jakim określa zobowiązanie budżetu państwa do finansowania składek na ubezpieczenie zdrowotne wszystkich wskazanych w nim rolników i ich domowników, podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy, prowadzących działalność rolniczą bez względu na wysokość osiąganych przez nich przychodów, za niezgodny z art. 32 ust. 1 w związku z art. 84 i art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz: TK: finansowanie składek KRUS niekonstytucyjne

Równocześnie Trybunał orzekł, iż ww. przepis utraci moc obowiązującą z upływem 15 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, co nastąpi w dniu 3 lutego 2012 roku.

Jak wskazuje RPO z doniesień medialnych wynika, iż w grudniu 2010 roku odbyło się ostatnie posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. reformy systemu ubezpieczenia społecznego rolników. RPO pyta czy w związku z tym przed dniem, w którym nastąpi utrata mocy dotychczas obowiązujących regulacji dojdzie do ich nowelizacji.

Podkreślenia wymaga fakt, iż podniesiony problem dotyczy ponad 1,6 miliona rolników oraz członków ich rodzin, a niedotrzymanie terminu zakreślonego przez Trybunał Konstytucyjny może spowodować, iż ta grupa społeczna nie będzie podlegała ubezpieczeniu. W związku z tym istnieje ryzyko, że od dnia 4 lutego 2012 roku osoby te będą musiały samodzielnie pokrywać koszty z tytułu pobieranych świadczeń zdrowotnych.

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

RPO interweniuje w sprawie niewłaściwej interpretacji przepisów przez organy rentowe

RPO chce sprawniejszego rozpatrywania spraw o mienie zabużańskie