Prawie dwieście złotych mogłoby zostać w kieszeni każdego pracującego w Polsce, gdyby skorzystano z możliwości, jakie daje formuła Partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) - tylko w zakresie realizacji Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008–2012. To jeden z wniosków najnowszego raportu FOR, DLA Piper i FREE „Co zmienić by rozwinąć PPP w Polsce?”.

Według raportu, proponowana ustawa skupia się właściwie wyłącznie na odformalizowaniu dotychczasowej regulacji, podczas gdy główne problemy z polskim PPP wynikają bardziej z niskich kompetencji administracji, braku politycznej woli realizacji projektów PPP czy braku wypracowanych standardów oraz wzorców, które można byłoby wykorzystywać w nowych projektach. Autorzy raportu krytycznie oceniają również przyjęty już przez rząd projekt ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi.

- Przede wszystkim, ze względu na przyjętą konstrukcję legislacyjną, nowej ustawy o koncesjach nie będzie można efektywnie zastosować m.in. do budowy i eksploatacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej, więzień, nieodpłatnych placówek edukacyjnych oraz budowy i eksploatacji obiektów organów władzy publicznej.” – powiedział Dawid Sześciło, ekspert Fundacji FOR, autor raportu.

Zgodnie z rekomendacjami zawartymi w raporcie, do ożywienia PPP w Polsce niezbędne są co najmniej cztery kroki, o których niewiele mówi się w dyskusjach nad projektami rządowymi: wykorzystanie doświadczeń innych krajów, zainicjowanie projektów pilotażowych, ograniczenie PPP do dużych projektów oraz budowa merytorycznego wsparcia PPP w administracji rządowej.

- Powinniśmy wykorzystać doświadczenia europejskich liderów PPP, takich jak Wielka Brytania i Irlandia, jak również liderów rozwoju partnerstwa w nowych państwach członkowskich UE, przede wszystkim Węgier i Czech.” – powiedział Michał Zieniewski, partner w kancelarii DLA Piper, autor raportu.

KR/DLA/FOR/FREE