Dnia 1 czerwca 2010 w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyła się konferencja pt.: „Miejsca pracy wysokiej jakości na Mazowszu. Budowa atrakcyjnego rynku pracy poprzez program wsparcia dla dziedzin przyszłości.”

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Praca wysokiej jakości (PWJ). System identyfikacji dziedzin o dużych potencjałach wzrostu zatrudnienia wysokiej jakości w woj. mazowieckim. Mechanizmy, instrumenty i rozwiązania”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W trakcie konferencji Przemysław Kulawczuk z Fundacji „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” KIG podkreślił, że prawdziwym problemem rynku pracy jest nie tyle brak miejsc pracy, co brak dobrych miejsc pracy. Tylko takie miejsca pracy, które są w stanie zapewnić dobre wynagrodzenie, duży komfort pracy oraz rozwój osobisty i zawodowy pracowników są pożądanymi miejscami pracy. Podkreślił jednocześnie, że nie istnieje jeden uniwersalny model dobrego miejsca pracy. Jego wybór uzależniony jest przede wszystkim od preferencji lokalnych uzależnionych od specyfiki regionu.
W związku z powyższymi rozważaniami sformułowane zostały dwa wzorce miejsca pracy dobrej jakości – dla Metropolii Stołecznej i dla Powiatów Mazowsza. W przypadku Mazowsza mamy do czynienia niejako z dwoma różnymi rynkami pracy. Rozwijający się dynamicznie skoncentrowany wokół handlu i nowoczesnych usług rynkowych z istotną rolą przemysłu spożywczego Rynek pracy w Metropolii Stołecznej, w którym ważną role pełnią również nowoczesne przemysły i dziedziny przyszłości. A także znacznie uboższy, oparty na tradycyjnych przemysłach, w znacznie mniejszym stopniu na handlu i nowoczesnych usługach rynkowych rynek pracy w Powiatach Mazowsza.

Mieczysław Bąk - Prezes Fundacji „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” KIG omówił, możliwości wspierania dziedzin opartych na wiedzy, które są źródłem miejsc pracy wysokiej jakości. Jako najważniejsze obszary, w których należy podjąć działania w celu tworzenia dobrych miejsc pracy, wymienił: relacje biznesu z nauką, konieczność przyciągania korporacji technologicznych, wypracowanie procedur zakładania klastrów, wzbogacanie produktów Mazowsza wartościami intelektualnymi, rozwój usług opartych na zaawansowanej wiedzy i technologii.
Podczas konferencji zauważono również, iż Województwie Mazowieckim brakuje wielu elementów sprzyjającym tworzeniu dobrych miejsc pracy. Według Anny Szcześniak z Fundacji „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” KIG Mazowsze posiada zalążkowy stan budowy nowoczesnej sieci, ułatwiającej wykorzystanie nauki w gospodarce oraz słabo rozwiniętą sieć drogową.

Konferencja była także okazją do omówienia Strategii rozwoju Mazowsza w kontekście atrakcyjnego rynku pracy. Możliwości wspierania tworzenia miejsc pracy wysokiej jakości przez partnerstwa lokalne – plan wypracowany w ramach projektu - przedstawił Pan Paweł Środa – Sekretarz Powiatu Sokołowskiego, Przedstawiciel Partnerstwa Sokołów Podlaski. Obie prezentacje są dostępne na stronie www.premium-praca.pl

Projekt „Praca wysokiej jakości (PWJ). System identyfikacji dziedzin o dużych potencjałach wzrostu zatrudnienia wysokiej jakości w woj. mazowieckim. Mechanizmy, instrumenty i rozwiązania”, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, miał na celu zbudowanie systemu, który pozwoli zidentyfikować dziedziny i przedsiębiorstwa posiadające duży potencjał tworzenia miejsc pracy wysokiej jakości w woj. mazowieckim i zaproponować działania mające na celu większe wykorzystanie tego potencjału.


Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego







MIG/KIG