Sejm przyjął nowelizację Kodeksu postępowania karnego. Zmiany mają przede wszystkim usprawnić współpracę organów procesowych w ramach Unii Europejskiej.

Przedstawione rozwiązania wynikają z wdrożenia do polskiego prawa przepisów europejskich.

Nowe regulacje pozwolą uniknąć sytuacji, gdy w kilku państwach UE równolegle prowadzone są postępowania karne przeciwko tej samej osobie o ten sam czyn, a w konsekwencji wydane zostają wyroki skazujące za to samo.

Po zmianach każde z państw członkowskich UE będzie mogło - po dokonaniu uzgodnień z innym państwem - przekazać do dalszego prowadzenia wszczęte postępowanie karne, a tym samym zakończyć to, które samo prowadziło.

Zobacz: Prokuratorzy negatywnie o zmianach w procedurze karnej

Nowe przepisy są również korzystne dla organów procesowych, bo dają możliwość podjęcia – w drodze konsultacji – trafniejszej decyzji co do tego, w którym państwie UE postępowanie karne powinno się toczyć.

Możliwe stanie się także przekazanie nadzoru nad wolnościowymi środkami zapobiegawczymi do państwa stałego pobytu oskarżonego w przypadku sprawców mniej poważnych czynów. Dotyczy to m.in. takich środków zapobiegawczych, jak poręczenie osoby godnej zaufania, dozór policyjny i nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.

Nowelizacja będzie teraz przedmiotem prac Senatu.

Zobacz także:

Jakie są przyczyny niesłusznych skazań w Polsce?

Prokurator Generalny ws. udostępniania akt postępowania przygotowawczego