Helsińska Fundacja Praw Człowieka i inne wiodące międzynarodowe organizacje pozarządowe przedstawiły wspólne stanowisko odnośnie zmian dotyczących przyszłości Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zawartych w projekcie Deklaracji z Brighton.

Autorzy dokumentu pozytywnie odnoszą się do propozycji usprawnienia procesów implementacji wyroków w państwach członkowskich i próby poprawienia wydajności prac Trybunału. Organizacje wyrażają jednak zaniepokojenie w związku z propozycjami wprowadzenia nowego kryterium dopuszczalności skarg i propozycjami kodyfikacji niektórych zasad interpretacyjnych wypracowanych przez Trybunał.

Zobacz: HFPC w sprawie wykonywania wyroków ETPC przez prokuraturę

Organizacje pochwalają m.in. potwierdzenie odpowiedzialności państw za implementację Konwencji, wprowadzenie środków usprawniających wykonywanie wyroków poprzez system sankcji oraz propozycje zmian w procedurze powoływania sędziów.

Zobacz: Wyroki ETPC w sprawach przeciwko Polsce

„Jesteśmy zaniepokojeni tym, że państwa-strony wciąż dyskutują nad zmianami kryteriów dopuszczalności spraw” - piszą organizacje w dokumencie. Autorzy obawiają się rozbudowania etapu badania dopuszczalności skarg o analizę jakościową zgodności z Konwencją oraz prób zmiany roli Trybunału z nadzorczej na doradczą.

Organizacje nie popierają również włączenia zasady subsydiarności i marginesu swobody uznania do tekstu Konwencji.

Zdaniem organizacji w najlepszym wypadku, obecny projekt Deklaracji nie jest w stanie zapewnić wykonania stawianych mu celów, a w najgorszym może doprowadzić do wykolejenia całego procesu reformy Trybunału i sparaliżowania jego pracy.

Zobacz: Wyrok ETPC w sprawie Kupczak przeciwko Polsce

„Jeżeli w dłuższej perspektywie okaże się, że kolejna reforma jest konieczna, atrakcyjniejszym sposobem usunięcia faktycznych obciążeń czasowych Trybunału byłoby wykorzystanie procedury uproszczonej, opartej na rozwiniętym pojęciu ugruntowanej linii orzeczniczej Trybunału” - czytamy w stanowisku.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

Upomnienie dla Polski odnośnie wdrażania wyroków ETPC

ETPC skreślił sprawę Sroka przeciwko Polsce z listy spraw