W Polsce nie funkcjonuje rejestr cudzoziemców objętych zakazem stadionowym, bo Policja zbyt późno zabrała się za umieszczanie informacji o zakazach zagranicznych w swojej bazie danych - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

NIK objęła kontrolą komendę rejonową policji i sąd rejonowy, które zajmują się wykroczeniami i przestępstwami na terenie Śródmieścia w Warszawie m.in. na stadionie Legii, oraz Komendę Główną Policji, odpowiedzialną za tworzenie i prowadzenie rejestrów osób objętych zakazem stadionowym.

Kontrolerzy ustalili, że sąd rejonowy, zamiast przekazywać informacje o orzeczonych zakazach do Policji w ciągu 24 godzin przesyłał je tradycyjnie pocztą, co trwało od 12 do 50 dni. Umożliwiało to ukaranym zakazem stadionowym chuliganom wstęp na kolejne mecze.

Zobacz: NIK: Straże gminne i miejskie bezprawnie nakładały mandaty karne na kierowców

Zgodnie z decyzją Komendanta Głównego Policji podległe mu jednostki powinny wprowadzać do policyjnych baz danych otrzymane od sądu informacje w ciągu 24 godzin. Niestety informacje te trafiały do baz z opóźnieniem trwającym od 10 do 47 dni. To kolejny dowód nieszczelności systemu, która sprzyja poczuciu bezkarności chuliganów – ocenia Izba.

Kontrola wykazała, że Komendant Główny Policji, mimo ustawowych uprawnień, nie pozyskiwał od instytucji zagranicznych informacji na temat wydanych przez nie zakazów uczestniczenia w imprezach masowych. NIK odnotowuje, że w KGP rozpoczęto tworzenie bazy danych takich zakazów, ale prace te znajdują się na wstępnym etapie. Nie został stworzony katalog podmiotów zagranicznych, z którymi będzie prowadzona współpraca w celu gromadzenia danych. Nie zostały unormowane zasady współpracy z partnerami zagranicznymi w zakresie gromadzenia i przekazywania danych potrzebnych do zabezpieczenia EURO 2012. Nie ustalono też, w jakiej formie będzie funkcjonował rejestr- alarmuje NIK.

W ocenie NIK brak rejestru podczas mistrzostw EURO 2012 uniemożliwi służbom porządkowym organizatora wykonanie regulaminu UEFA oraz ustawowego obowiązku, jakim jest odmowa wstępu osobom, wobec których został wydany zakaz zagraniczny – ocenia NIK.

Zobacz: NIK skontrolował dostęp do zbiorników wodnych

Zdaniem Izby istnieją jeszcze szanse na stworzenie rejestru cudzoziemców objętych zakazem stadionowym, tak aby policja i organizatorzy EURO 2012 mogli zapewnić kibicom i mieszkańcom miast, w których rozgrywane będą mecze, niezbędny poziom bezpieczeństwa.

Komendant Główny Policji oraz Minister Spraw Wewnętrznych zgodzili się z ustaleniami Izby, nie wnieśli zastrzeżeń i zapewnili w przesłanych do Prezesa NIK pismach, że Policja wyeliminuje dostrzeżone w czasie kontroli nieprawidłowości. Podobnie zareagowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

PS/źródło:NIK

Zobacz także:

NIK ocenił resort finansów

NIK ocenił politykę mieszkaniową państwa