Marek Michalak powołał Komisję Kodyfikacyjną Prawa Rodzinnego przy Rzeczniku Praw Dziecka. Jej celem jest stałe analizowanie przepisów prawa rodzinnego oraz wskazywanie obszarów, w których konieczne są zmiany, tak aby jak najlepiej chronić interesy dzieci.

Przewodniczącą Komisji została jednogłośnie wybrana prof. Wanda Stojanowska.

Na pierwszym posiedzeniu członkowie nowo ukonstytuowanej komisji sygnalizowali tematy, które ich zdaniem powinny zostać uregulowane w pierwszej kolejności. Uczestnicy posiedzenia byli zgodni w tym, że istnieje potrzeba wyodrębnienia celów bliższych i dalszych. Pierwszym zadaniem Komisji będzie przygotowanie Rzecznikowi Praw Dziecka pakietu propozycji projektów ustaw nowelizujących prawo rodzinne w ujęciu zarówno materialnym, jak i procesowym. Założeniem tych projektów ma być odwrócenie zjawiska interpretowania norm prawa materialnego przez pryzmat przepisów procedury cywilnej.

Zobacz: RPD: Sprawca gwałtu na nieletnim powinien być ścigany z urzędu

Uczestnicy pierwszego posiedzenia Komisji byli zgodni co do tego, że w dłuższej perspektywie niezbędna jest nowa kodyfikacja prawa rodzinnego i opiekuńczego oparta o metodę negacji, która pozwoli na wyodrębnienie prawa rodzinnego z gałęzi prawa cywilnego.

Zobacz: RPD: Wszelkie przejawy dyskryminacji dzieci niekonstytucyjne

W skład Komisji wchodzą:

Przewodnicząca prof. dr hab. Wanda Stojanowska, Kierownik Katedry Prawa Rodzinnego i Prawa Nieletnich Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; prof. dr hab. Stanisława Kalus z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego; dr Jerzy Słyk z Katedry Prawa Rodzinnego i Prawa Nieletnich Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; sędziowie Sądu Najwyższego w stanie spoczynku: dr Helena Ciepła, Teresa Romer, Jadwiga Skibińska-Adamowicz i Bronisław Czech; sędzia w st. sp. Ewa Rudnicka-Danielska; mecenas Ewa Celińska-Milewska; były RPD, sędzia dr Paweł Jaros oraz sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Jacek Ignaczewski.

PS/źródło:RPD

Zobacz także:

RPD w sprawie ścigania przemocy wobec dzieci

RPD w sprawie świadczeń rodzinnych