Od orzeczeń sądów lekarskich będzie się można odwołać do sądu powszechnego-tak wynika z projektu ustawy o izbach lekarskich, przyjętego przez Rząd.

Zmianie ulegną również przepisy dotyczące postępowań przed izbami, co przyczyni się do lepszego egzekwowania praw pacjentów - ofiar błędów lekarskich. Projekt dostosowuje polskie przepisy do wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który wskazał na konieczność przyznania stronom możliwości odwołania się od orzeczeń sądów lekarskich do sądu powszechnego.

Trybunał w Strasburgu zalecił też zwiększenie praw pacjentów do uczestnictwa w postępowaniach przed organami lekarskim.

W projekcie ustawy doprecyzowano zadania samorządu lekarzy. Wskazano, że do jego zadań należy nie tylko przyznawanie, ale również zawieszanie i pozbawianie/ograniczanie prawa do wykonywania zawodu. Samorząd będzie miał także prawo orzekać w sprawie niedostatecznego przygotowania do zawodu lekarza lub dentysty.

Do przyczyn, które uzasadniają skreślenie lekarza z listy członków okręgowej izby lekarskiej dodano m.in. utratę prawa wykonywania zawodu z powodu utraty obywatelstwa, ubezwłasnowolnienia lub upływu czasu, na jaki przyznano prawo do wykonywania zawodu.

Postępowanie w sprawie odpowiedzialności zawodowej będzie dwuinstancyjne, a od orzeczenia Naczelnego Sądu Lekarskiego będzie można wnieść kasację do Sądu Najwyższego. Uprawnienie takie będzie przysługiwać również ministrowi zdrowia oraz prezesowi Naczelnej Rady Lekarskiej. Strony będą też mogły zaskarżyć do Naczelnego Sądu Lekarskiego postanowienia naczelnego rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Postępowanie przed sądami lekarskimi będzie jawne, przy poszanowaniu prawa pacjentów do zachowania tajemnicy zawodowej.

Wskazano, że tryb postępowania w sprawach odpowiedzialności zawodowej powinien być dostosowany do standardów przyjętych w Kodeksie postępowania karnego.

Katalog kar rozszerzono o karę pieniężną, okresowy zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych opieki zdrowotnej lub ochrony zdrowia oraz okresowe ograniczenie w wykonywaniu zawodu lekarza.

KPRM/AS

Zobacz także:

Centra pourazowe w polskich szpitalach