W dniu 11 lipca 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, która usuwa z ustawy przepisy, które Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją.

Podpisana ustawa ma głównie na celu wprowadzenie nadzoru państwowego nad kasami i Kasą Krajową, poprzez przesunięcie kompetencji nadzorczych, szczegółowych decyzji dotyczących limitów ryzyka oraz polityki inwestycyjnej, a także uprawnień kompetencyjnych do decydowania o kryteriach kwalifikacyjnych członków niektórych organów kas i Kasy Krajowej z Kasy Krajowej do Komisji Nadzoru Finansowego.

Ponadto nowe przepisy przewidują objęcie nadzorem państwowym czynności związanych z samym tworzeniem kas poprzez wprowadzenie wymogu uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na utworzenie kasy oraz zatwierdzenia przez ten organ jej statutu.

Zobacz: Lewiatan: Indeks biznesu zwiastuje spowolnienie gospodarcze

Celem znowelizowanych regulacji jest również wprowadzenie generalnej normy ostrożnościowej, nakładającej na kasy obowiązek posiadania funduszy własnych dostosowanych do rozmiaru prowadzonej działalności.

Nowe prawo określa także wymagany dla kas współczynnik wypłacalności na poziomie co najmniej 5%.

Co więcej zmienione przepisy wprowadzają zasadę, iż każdej kasie, niezależnie od posiadanych udziałów w Kasie Krajowej, przysługuje jeden głos na walnym zgromadzeniu Kasy Krajowej. Ponadto Kasa Krajowa nie będzie mogła prowadzić działalności innej, niż określona w przedmiotowej ustawy.

Znowelizowane regulacje określają także zasady inwestowania wolnych środków kas oraz Kasy Krajowej m.in. poprzez wskazanie, że środki finansowe mogą być inwestowane w papiery wartościowe, lokaty w bankach oraz jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych rynku pieniężnego. Zrezygnowano z istniejących obecnie możliwości obejmowania udziałów lub akcji w spółkach, w których Kasa Krajowa posiada większość udziałów lub akcji, albo wnoszenia udziałów do spółdzielni.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

TK: Ustawa o SKOK-ach niekonstytucyjna

SOKiK: Reklama SKOK wprowadziła konsumentów w błąd