Prezydent Bronisław Komorowski przedłożył projekt nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach. W opinii wielu podmiotów, w tym FOR, obowiązujące obecnie prawo pozwala skutecznie zapobiegać aktom przemocy i jednocześnie w sposób wystarczający gwarantuje możliwość zrzeszania się.

FOR zgłosiło zastrzeżenia dotyczące projektu nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach. Wśród nich znalazły kwestie związane z trybem prac nad projektem. Zarzuca się mu przede wszystkim, że powstawał pod wpływem bieżących wydarzeń i reakcji społecznych na nie, co w opinii Fundacji przeczy zasadom prawidłowej legislacji.

Zobacz: Deregulacja dostępu do 49 zawodów

FOR w swojej opinii przywołał także wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 listopada 2004 r. w którym Trybunał uznał za niekonstytucyjne przepisy zakazujące uczestnictwa w zgromadzeniach osób, których nie można zidentyfikować. Trybunał wskazał, że analizowany przepis wprowadza zbyt dużą ingerencję w wolność uczestnictwa w zgromadzeniach, a wygląd zewnętrzny nie może być przesłanką zakazu uczestnictwa w zgromadzeniach, kiedy dotyczy osób, które nie zagrażają pokojowemu charakterowi zgromadzenia oraz osób w stosunku do których regulacja ta nie wskazuje, w jaki sposób ich zidentyfikowanie mogłoby zagrozić wartościom wymienionym w konstytucji. Wyrok można odnieść wprost do projektowanych zmian, które przewidują zakaz zasłaniania twarzy podczas zgromadzenia.

Zobacz: FOR: Całkowity zakaz reklamy aptek narusza konstytucję

W ocenie FOR zapis dotyczący zakazu organizacji dwóch lub więcej demonstracji w tym samym miejscu i czasie, a dopuszczenie ich odbycia w sytuacji, gdy możliwe jest oddzielenie demonstracji w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, wydaje się zbędny. Jak wskazuje FOR obecnie obowiązujące prawo stwarza organom samorządowym podstawy do zapewnienia

prawidłowego przebiegu zgromadzeń publicznych m.in. poprzez wydanie zakazu organizacji zgromadzenia, które narusza przepisy prawa lub zagraża życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach. Organy samorządu mogą także rozwiązać zgromadzenie gdy nie spełnia wymogów przewidzianych przez przepisy prawa.

Zobacz: Straże miejskie mają więcej uprawnień mandatowych

FOR negatywnie ocenia także zmiany w zakresie terminu zawiadomienia organu gminy przez organizatora o planowanym zgromadzeniu. Termin ten ma wynosić 5 dni przed planowaną datą zgromadzenia. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują 3-dniowy termin. FOR ocenia, że to rozwiązanie może ograniczyć możliwość pokojowego i spontanicznego reagowania na pewne okoliczności.

Polskie prawo powinno umożliwiać odbycie zgromadzenia bez jego wcześniejszego zgłoszenia, w sytuacji w której takie wcześniejsze zgłoszenie nie było możliwe- czytamy w stanowisku Fundacji.

PS/źródło:FOR

Zobacz także:

FOR: Przepisy dotyczące zbiórek publicznych wymagają zmian

Iustitia w sprawie zmian w ustawie o zgromadzeniach