W dniu 1 grudnia 2009 roku Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski reprezentował Rząd na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w Brukseli.



Podczas spotkania, Ministrowie wszystkich krajów UE odpowiedzialni za resorty Sprawiedliwości dyskutowali na temat Komunikatu Komisji Europejskiej Przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w służbie obywateli, zwanego Programem Sztokholmskim. Określa on cele i priorytety działania Unii Europejskiej w dziedzinie sprawiedliwości na następne pięć lat. Ostateczne przyjęcie Programu Sztokholmskiego planowane jest na posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 10-11 grudnia 2009 roku.

Podczas posiedzenia Rady zostały także przyjęte:

-Decyzja ramowa Rady w sprawie zapobiegania konfliktom jurysdykcji w postępowaniu karnym i w sprawie rozstrzygania takich konfliktów jest istotnym rozwiązaniem zapobiegającym potencjalnym konfliktom jurysdykcyjnym związanym z równoczesnym prowadzeniem postępowań karnych przeciwko tej samej osobie o ten sam czyn w dwóch lub więcej państwach członkowskich UE.

- Decyzja Rady upoważniająca do podpisania Umowy w sprawie wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych między Unią Europejską a Japonią, istotny ze względu na fakt, że jest to pierwszy bilateralny instrument współpracy pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Japonią w sprawach karnych.

Zaprezentowano również prace nad projektem instrumentu dotyczącego zwalczania seksualnego wykorzystywania i niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych oraz pornografii dziecięcej.

W tym samym dniu odbyło się również spotkanie Rady Unii europejskiej ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO), w którym uczestniczyła delegacja Ministerstwa Zdrowia pod przewodnictwem minister Ewy Kopacz.

Spotkanie poświęcone było m.in. zagadnieniom prawa pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej, pakietowi farmaceutycznemu, wirusowi grypy typu A/H1N1 oraz szczepieniom przeciw grypie sezonowej.

MS/AS

Zobacz także:

Polska prezydencja w Radzie UE