Sądy rodzinne będą mogły stosować wobec nieletnich wyłącznie jeden z dotychczasowych środków wychowawczych - umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Tak wynika z nowego rozporządzenia podpisanego przez minister edukacji narodowej, w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości.

Ponadto kierowanie do młodzieżowych ośrodków socjoterapii odbywać się będzie wyłącznie na wniosek opiekunów prawnych dziecka na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego z uwagi na zagrożenie niedostosowaniem społecznym przez zespół orzekający działający w publicznej poradni psychologiczno - pedagogicznej.

Zobacz: Praca na rzecz rozwoju systemu resocjalizacji nieletnich doceniona

Do osób, umieszczonych w młodzieżowym ośrodku socjoterapii postanowieniem sądu przed 1 stycznia 2012 roku stosowane będą dotychczasowe przepisy.

Wydanie rozporządzenia wynikało ze zmiany wprowadzonej w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Rozdzielenie sposobu kierowania do placówek MOS i MOW służyć ma zapewnieniu edukacji i wsparcia odpowiedniego do potrzeb wychowanków każdego typu ośrodków.

Zobacz: Zmiany w szkolnictwie zawodowym

Młodzieżowe ośrodki wychowawcze

Młodzieżowe ośrodki wychowawcze (MOW) są prowadzone dla dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i resocjalizacji. Do zadań młodzieżowego ośrodka wychowawczego należy eliminowanie przyczyn i przejawów niedostosowania społecznego oraz przygotowanie wychowanków do życia zgodnego z obowiązującymi normami społecznymi i prawnymi.

Młodzieżowe ośrodki socjoterapii

Natomiast Młodzieżowe ośrodki socjoterapii (MOS) są prowadzone dla dzieci i młodzieży, które z powodu zaburzeń rozwojowych, trudności w uczeniu się i zaburzeń w funkcjonowaniu społecznym są zagrożone niedostosowaniem społecznym i wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i socjoterapii, m.in. psychologów, pedagogów i socjoterapeutów. Do zadań młodzieżowego ośrodka socjoterapii należy eliminowanie przyczyn i przejawów zaburzeń zachowania oraz przygotowanie wychowanków do życia zgodnego z obowiązującymi normami społecznymi i prawnymi.

PS/Źródło:MEN

Zobacz także:

Hostele dla nieletnich wspomogą poprawczaki

Lewiatan postuluje podniesienie minimalnego wieku uprawniającego do renty rodzinnej