Z początkiem października do Sejmu wpłynął projekt nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Obecnie obowiązująca ustawa uznana została przez Trybunał Konstytucyjny za skomplikowaną i nieczytelną.

Projekt nowej ustawy został 20 października skierowany do czytania na posiedzeniu Sejmu. Zakłada on kilka istotnych zmian w porównaniu do obecnej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
W pierwszej kolejności została zmieniona definicja lokalu o innym przeznaczeniu, który stanowi odrębny budynek( tzw. pawilon handlowy ). W ustawie zmienia się również zgodnie z kierunkiem orzecznictwa kwestia dotycząca członkowstwa w spółdzielni. W nowej ustawie członkostwo w spółdzielni będzie związane z prawem do lokalu. Każdy, któremu przysługuje prawo do lokalu, jest członkiem spółdzielni. W obecnej sytuacji dochodzi do tego, że wiele osób nie będąc członkami spółdzielni nie ma po prostu wpływu na sposób zarządzania spółdzielnią. Proponowane zmiany będą w tych aspekcie wzorować się na funkcjonowaniu wspólnoty mieszkaniowej.
Zmianą ulega również kwestia lokatorskiego prawa do lokalu. W nowej ustawie prawo do lokalu nie będzie wygasało na skutek utraty członkostwa, lecz członkowstwo w spółdzielni będzie ustawało w wyniku wygaśnięcia prawa do lokalu.
Ponadto, również dostosowując się do orzecznictwa w nowej ustawie balkon, loggia oraz taras, będą stanowić własność tego lokalu do którego przylegają, jednak ich powierzchni nie będzie się wliczać do powierzchni użytkowej lokalu.
Projekt ustawy zakłada rozwiązanie kwestii tych spółdzielni mieszkaniowych, które wznosiły budynki lub nawet całe osiedla na cudzych gruntach. Proponuje się w celu rozwiązania problemu 12-miesięczny termin zasiedzenia owych gruntów przez spółdzielnie od dnia wejścia w życie ustawy.
Zmianie ulega, również kwestia odnosząca się do spółdzielczych własnościowych praw do lokalu, w przypadku których będzie się stosować przepisy dotyczące odrębnej własności lokali. Osoby mające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu będą mogły przekształcać je w pełną własność bez udziału notariusza. Wystarczy, że złożą wniosek o wpis do księgi wieczystej. Podstawą takiego wpisu będzie uchwała zarządu określająca przedmiot odrębnej własności lub uchwała Walnego Zgromadzenia w tym zakresie albo orzeczenie sądu zastępujące taką uchwałę.
Należy jeszcze ponadto wspomnieć o regulacji przejściowej, która stworzy możliwość odzyskania tytułu prawnego do lokalu, który został utracony w skutek nie uiszczania tzw. opłat eksploatacyjnych.
Podsumowując zatem należy zauważać, że wprowadzone zmiany pozwolą w większym stopniu na określenie stanu prawnego lokali. Nie da się przy tym nie odnieść wrażeniu, iż nowa ustawa jest efektem, nie tyle potrzeb związanych z właściwym unormowaniem przepisów prawa odnoszących się do spółdzielni mieszkaniowych, a pewnego rodzaju jedynym wyjściem władzy ustawodawczej na orzeczniczą krytykę po adresem przepisów obowiązujących i główny kierunek zmian jest wytyczany właśnie przez stanowisko sędziowskie.

Karol Soboń

Zobacz także:

Praca na rzecz społeczności - nowela KK