W dniach 29-30 października 2010 roku, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się Konferencja „Własność mediów, pluralizm informacyjny, wolność słowa” zorganizowana przez Helsińska Fundację Raw Człowieka, Fundację Konrada Adenauera, Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Katedrę Praw Człowieka WPiA UW.

Prof. Krzysztof Rączka, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW, na początku pogratulował organizatorom dorobku referentów. „Aż trudno uwierzyć, że tak dużo znanych osób udało się zaprosić w jedno miejsce” – powiedział Krzysztof Rączka. Wolność mediów, wolność słowa to przejaw demokratyzacji, ale nadużywanie tych wolności stanowi już zagrożenie dla demokracji. Z kolei Danuta Przywara, Prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zaznaczyła, iż ta konferencja kończy projekt „Obserwatorium – Wolność Mediów w Polsce”, który istnieje już od dwóch lat.
Projekt ten miał za zadanie monitorować media w Polsce, a zwłaszcza media lokalne, które według tego ośrodka są najbardziej narażone na łamanie wolności słowa i własności mediów. Ośrodek ten postawił sobie za cel wyeliminowanie odpowiedzialności karnej za wolność słowa w Polsce (obecnie jest to przestępstwo z art. 212 kodeksu karnego
Podczas dwudniowej debaty nad własnością mediów, pluralizmem informacyjnym i wolnością słowa, zostały poruszone kwestie wpływu demokratyzacji na owy pluralizm mediów. Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika „Polityka”, Prezes „Polityka spółdzielnia pracy”, opowiedział o niezależności medialnej gwarantowanej przez formę spółdzielni na przykładzie tygodnika „Polityka”.
W debacie dotyczącej konsolidacji mediów zastanawiano się nad wpływem państwa na media (prof. Leszek Balcerowicz), omówiono regulacje unijne w dziedzinie mediów (Krzysztof Kuik, Komisja Europejska, Naczelnik Wydziału „Media-Antitrust”). Próbowano odpowiedzieć na pytanie: Kto rządzi newsem? Przedstawiono europejskie standardy pluralizmu mediów (dr Ewa Komorek, Trinity College Dublin), a także zastanawiano się czy obecna struktura własności mediów w Polsce sprzyja szerzeniu się demokracji (Piotr Niemczycki, Międzynarodowy Instytut Prasy, właściciel Agora – radio, prasa).
W dalszej części skonfrontowano zysk z jakością i niezależnością redakcyjną. O granicach swobody dziennikarskiej a polityce redakcyjnej opowiedział Wojciech Cieśla, dziennikarz, Wprost. Natomiast o równowadze pomiędzy zyskiem a gwarancjami niezależności mówiła Ewa Wanar, redaktor naczelna Radia TOK FM. Kolejnym wyzwaniem dla zaproszonych gości była tabloidyzacja, czyli tak zwane „dziennikarstwo miękkie” albo „Infotainment”.
Wśród osób wypowiadających się znaleźli się: Andrzej Krajewski, Prezes Zarządu Forum Obywatelskiego, prof. Tomasz Goban-Klas, socjolog, Uniwersytet Jagielloński, dr Ireneusz Kamiński, Uniwersytet Jagielloński, Krzysztof Luft, Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Renata Uitz, profesor prawa konstytucyjnego w Central European University w Budapeszcie.
Na zakończenie zajęto się kwestią Internetu, a raczej jego rolą i miejscem w nowej koncepcji mediów w Polsce. Gregory Shvedov, redaktor naczelny Węzła Kaukaskiego, Dyrektor Agencji Informacyjnej Memo.ru, zaprezentował, Internet jako skuteczne narzędzie kontroli rządu w państwach autorytatywnych. Z kolei Igor Janke, dziennikarz „Rzeczpospolitej”, a także twórca i współwłaściciel niezależnego Forum Publicystów Salon24.pl, zaprezentował blogi jako nowe media.

Agnieszka Wencek

Zobacz także:

Prawne aspekty ochrony tajemnicy dziennikarskiej