Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się z dziekanami Wydziałów Prawa Szkół Wyższych podczas konferencji poświęconej systemowi kształcenia prawników.

Podczas konferencji omówione zostały m.in. wyniki egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną przeprowadzonych w 2010 r. a także wyniki egzaminów na aplikację ogólną. Ponadto w trakcie konferencji została przeprowadzona debata w sprawie państwowego egzaminu zawodowego dla absolwentów wyższych szkół państwowych.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. Barbara Kudrycka.

Minister Krzysztof Kwiatkowski w swoim wystąpieniu nawiązał do obecnego systemu kształcenia prawników. Zwrócił również uwagę na plany zmian w zakresie dostępu absolwentów studiów prawniczych do zawodu prawnika, podkreślając zainteresowanie młodych prawników odbywaniem aplikacji oraz mając na uwadze znaczenie, jakie w ramach dostępu do zawodu prawnika odgrywają studia prawnicze.

Zdawalność egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną

Najwyższą zdawalność egzaminów wstępnych już po raz trzeci odnotowano wśród absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W podsumowaniu trzech edycji egzaminów wysoką zdawalność odnotowano również kolejno u absolwentów Uniwersytetów Łódzkiego, Gdańskiego, Wrocławskiego, Śląskiego i Warszawskiego. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, analiza wykazała zależność w wynikach egzaminu od oceny na dyplomie ukończenia studiów – im wyższa ocena, tym lepsza zdawalność.

Egzaminy wstępne w statystykach

Z przeprowadzanych od trzech lat w Ministerstwie Sprawiedliwości analiz wynika, że w latach 2008 – 2010 do egzaminów na aplikacje przystępowało ok. 50 – 60 % absolwentów prawa. Warunkiem przyjęcia na aplikację jest zdanie egzaminu wstępnego. Egzamin ten jest jednolity w całym kraju i stwarza każdemu magistrowi prawa dokładnie taką samą szansę.



Aktualnie aplikację adwokacką, radcowską i notarialną odbywa łącznie ok. 17 400 osób, w tym:

  • adwokacką - ok. 5 000 osób,
  • radcowską - ok. 11 000 osób,
  • notarialną - ok. 1 400 osób.

Czynnie wykonuje zawód:

  • adwokata - ok. 9 000 osób,
  • radcy prawnego – ok. 20 500 osób,
  • notariusza – ok. 2 200 osób.

Była to już trzecia konferencja Ministra Sprawiedliwości z Dziekanami Wydziałów Prawa.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Absolwenci prawa już po egzaminach na aplikacje

Egzaminy na aplikacje odbyły się