W dniu 11 maja 2009 roku Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący zgody na widzenie z osobą tymczasowo aresztowaną.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło wiele listów dotyczących odmowy wyrażenia zgody na widzenie członków rodziny oraz osób bliskich z osobami tymczasowo aresztowanymi. Piszący wskazują, że w sposób arbitralny odmawia się im widzenia z osoba najbliższą, a oni nie dysponują środkiem prawnym pozwalającym na zaskarżenie odmowy.

W Polsce długotrwałe tymczasowe aresztowanie jest często stosowane, dlatego brak możliwości widzenia jest tym bardziej dotkliwe.

Z przeprowadzonej analizy spraw wynika, że obowiązujący stan prawny pozwala bez zewnętrznej kontroli kształtować sytuacje prawna jednostki.

Zdaniem Rzecznika problematyka widzeń z tymczasowo aresztowanym w sposób oczywisty wiąże się z konstytucyjnymi gwarancjami ochrony życia prywatnego i rodzinnego.

Areszt tymczasowy może być stosowany także wobec osób, które nie ukończyły 18 lat, co oznacza, że kwestionowany przepis jest więc też niezgodny z Konwencją o Prawach Dziecka, która prawo do wizyt traktuje jako zasadę.

Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Andrzej Rzepliński, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Zbigniew Cieślak.

TK/AS

Zobacz także:

Prawo w sieci- wolność słowa w Internecie

Dni mediacji i negocjacji