W dniu 24 stycznia Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych weźmie udział w posiedzeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego. SEG przystępuje do postępowania przed NSA w kwestii interpretacji przepisów odnośnie zaliczania kosztów emisji akcji w koszty podatkowe.

Problem opodatkowania wydatków związanych z podwyższeniem kapitału był wielokrotnie przedmiotem sporów podatników z organami podatkowymi. W wydawanych w ostatnim czasie interpretacjach sądy stwierdzały, że kosztem podatkowym nie mogą być wydatki związane z przygotowaniem emisji akcji.
Stowarzyszenie nie zgadza się z powyższą interpretacją, gdyż uznaje, że koszty poniesione w związku emisją akcji mają na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Emisja akcji podejmowana jest w celu rozwoju spółki i zabezpieczenia środków na jej działalność. Spółka, uzyskując nowe środki, zwiększa możliwości prowadzenia działalności przynoszącej przychody podlegające opodatkowaniu.

„Wykładnia zawężająca, jest sprzeczna, naszym zdaniem, z literalną treścią art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.Pozyskanie kapitału przez spółkę w wyniku emisji akcji realizuje cel gospodarczy spółki, jakim jest osiągniecie przez nią wyższych przychodów, a tym samym wydatki na ten cel stanowią pośredni koszt osiągnięcia przychodu.Jeżeli nawet w przypadku kosztów poniesionych na podwyższenie kapitału nie zachodzi bezpośrednia relacja z konkretnymi przychodami, to koszty takie niewątpliwie są związane z osiąganymi przychodami. Ignorowanie związku miedzy powiększeniem kapitału i zwiększeniem przychodów przez władze skarbowe i coraz częściej także sądy administracyjne niesie za sobą poważne konsekwencje i wpływa niekorzystnie na ocenę przez podmioty gospodarcze giełdy jako źródła pozyskiwania kapitału.”argumentuje Beata Stelmach, Prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.
„W sytuacji, kiedy koszty emisji długu, czy koszty kredytu są uznawane za koszty podatkowe, natomiast koszty przeprowadzenia emisji akcji są często traktowane odmiennie, spółki zostają zniechęcone do tego by szukać kapitału na giełdzie”dodaje Beata Stelmach.
Jeszcze 2 -3 lata temu dominowała odmienna, niż obecnie interpretacja przepisów wśród organów podatkowych, w tym Dyrektorów Izb Skarbowych. Wiele spółek otrzymało interpretacje indywidualne, które uznawały, że koszty związane z emisją akcji stanowią koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania, albo zabezpieczania źródła przychodów. Obecnie powyższe interpretacje są uchylane, pomimo niezmienionego stanu prawnego.
W dniu 24 stycznia odbędzie się posiedzenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym pytanie dotyczące kosztów emisji nowych akcji zostanie przedstawione do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów tego Sądu. Ponieważ sąd będzie obradować w rozszerzonym składzie interpretacja, która zostanie wydana przez NSA będzie miała moc prawa wiążącego. SEG, jako reprezentant ponad 240 spółek akcyjnych rynku GPW S.A. oraz New Connect o kapitalizacji wynoszącej ponad 80% kapitalizacji giełdy, ubiegało się o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie w konsekwencji dopuszczając SEG do udziału w posiedzeniu.
„Przedstawiliśmy stanowisko emitentów w tej sprawie i mam nadzieję, że nasza rzeczowa argumentacja będzie pomocna dla NSA przy rozpatrywaniu tej kwestii. Należy nadmienić, iż problem właściwej interpretacji kosztów uzyskania przychodu nie dotyczy tylko spółek giełdowych, ale jest niezwykle istotny dla rozwoju polskiej gospodarki i jej innowacyjności.Jeżeli rozstrzygnięcie NSA nie rozwiąże problemu, planujemy wystąpienie do Ministra Finansów z wnioskiem o rozważenie wydania interpretacji ogólnej na podstawie art. 14a Ordynacji Podatkowej lub o dokonanie stosownej nowelizacji ustawy o CIT.Miejmy jednak nadzieję, że nie będzie takiej konieczności”tłumaczy Beata Stelmach.

„Za pozytywnym rozstrzygnięciem kwestii kosztów emisji przez NSA przemawiają nie tylko argumenty prawne, ale również ekonomiczne, istotne dla rozwoju gospodarki krajowej”- dodaje Prezes Stelmach

Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych