Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wziął udział w obradach Rady Unii Europejskiej w Luksemburgu. Tematyka drugiego dnia obrad obejmowała m.in. problematykę związaną ze zwalczaniem nowych rodzajów przestępstw popełnianych przy użyciu nowych technologii oraz mechanizmy skuteczniejszego ścigania przestępczości gospodarczej.

Podczas drugiego dnia posiedzenia Rada przyjęła ogólne podejście do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ataków na systemy informatyczne, zastępującej decyzję ramową 2005/222/JHA. Uchwalony przez Radę tekst będzie podstawą do uzgodnienia z Parlamentem Europejskim dyrektywy pozwalającej na skuteczne zwalczanie nowych rodzajów przestępstw, jak np. przy użyciu narzędzi hakerskich lub sieci zainfekowanych komputerów (botnetów).

Zobacz: Obrady Ministrów Sprawiedliwości Unii Europejskiej trwają

Komisja przedstawiła pakiet przedsięwziąć ukierunkowanych na zwalczanie korupcji. Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski szczególną uwagę zwrócił na potrzebę zbudowania skutecznych mechanizmów ścigania przestępczości gospodarczej, zwłaszcza tzw. „białych kołnierzyków”. Szczególny nacisk położył również na konieczność zapobiegania wyprowadzania majątku za granicę.

Ponadto, Rada uznała pamięć o ofiarach wszystkich reżimów totalitarnych, w tym komunistycznych za wspólną powinność całej Unii, zaapelowała do wszystkich państw członkowskich UE o obchodzenie ogólnoeuropejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych (23 sierpnia, w rocznicę paktu Ribbentrop-Molotov).

Ministrowie, w przyjętych konkluzjach, zwrócili się do Komisji o wspieranie inicjatyw edukacyjnych oraz badawczych, służących zachowaniu pamięci oraz sprawie pojednania. Konkluzje te przyjęto z inicjatywy Węgier, Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Na posiedzeniu Rada uzgodniła wytyczne dla dalszych prac legislacyjnych w odniesieniu do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń i dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie utworzenia europejskiego certyfikatu spadkowego. Będą one podstawą prac za przewodnictwa Polski w Radzie.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Unia Europejska po Traktacie z Lizbony

MS:Trzy etapy reformy polskiego więziennictwa