Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, przedłożony przez ministra finansów.

Zaproponowano zmiany, które dostosowują ustawę o VAT do obowiązującej klasyfikacji statystycznej. Chodzi o uwzględnienie w przepisach tej ustawy i załącznikach do niej nomenklatury oraz symboli statystycznych wynikających z PKWiU 2008 r., która obowiązuje od początku 2009 r. Ta zmiana pozwoli podatnikom VAT na prowadzenie jednolitych zasad ewidencji dla potrzeb tego podatku i dokumentacji statystycznej. Projekt nowelizacji przewiduje, że przy identyfikacji towarów oraz określaniu zakresu świadczonych usług będą stosowane klasyfikacje statystyczne – jeżeli przepisy o VAT w tym zakresie powołują symbole statystyczne.

Zaproponowano także likwidację załącznika nr 4, który zawiera wykaz usług zwolnionych z VAT, i przeniesienie tej tematyki do treści ustawy. Aby zapewnić pełną zgodność przepisów krajowych z dyrektywą 2006/112/WE, zapisy dotyczące zwolnienia usług z VAT wzorowano na regulacjach zawartych w ww. dyrektywie.

Zgodnie z projektem, zwolnienie z VAT usług szkoleniowych i edukacyjnych dotyczyłoby podmiotów, które będą wpisane do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego lub uzyskają akredytację na podstawie przepisów o systemie oświaty. Taki zapis jest zgodny z dyrektywą.

Obecnie sprzedaż wierzytelności własnych nie jest opodatkowana i nie zakłada się tego w projekcie. Do projektu nowelizacji nie wprowadza się też zasad związanych z potwierdzaniem odbioru faktury korygującej. Obowiązują one od dawna w ustawie o VAT. Wszelkie zmiany dotyczące tej tematyki mają charakter techniczny i związany wyłącznie z dostosowaniem zapisów do nowej klasyfikacji statystycznej. Jednocześnie zakłada się, że zwolnienie z VAT obejmie udzielanie kredytów i pożyczek oraz towarzyszące temu usługi pośrednictwa i zarządzania.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

KPRM/AS