Posłowie SLD przygotowali projekt ustawy, w którym proponują podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę z 41 do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia brutto. Powyższe rozwiązanie negatywnie ocenia PKPP Lewiatan.

„Takie rozwiązanie spowodowałoby wzrost kosztu pracy wszystkich pracowników, znaczące pogorszenie relacji kosztu pracy do produktywności, zmniejszenie popytu na pracę i obniżenie konkurencyjności naszej gospodarki" - ocenia Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

Relacje wynagrodzeń pracowników o zróżnicowanych kwalifikacjach i produktywności muszą być w przedsiębiorstwach zachowane, więc wzrosłyby wszystkie wynagrodzenia, choć oczywiście efekt byłby bardziej odczuwalny na dolnych szczeblach drabiny płacowej - dodaje.

Zobacz: Lewiatan postuluje skrócenie okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych

W opinii Lewiatana ustawowo narzucony wzrost kosztu pracy, w wielu przedsiębiorstwach wyprzedzający wzrost produktywności, spowodowałby zmniejszenie opłacalności zatrudniania i w konsekwencji ograniczenie zatrudnienia, w szczególności pracowników o niskich kwalifikacjach w regionach słabych gospodarczo.

Zobacz: Znaki towarowe wyrobów tytoniowych w opinii Lewiatan

„Jeżeli chcemy zwiększyć dochody osób o niskich kwalifikacjach, bez pogorszenia relacji kosztu pracy do produktywności i bez ograniczenia zatrudnienia, powinniśmy zmniejszyć obciążenie najniższych wynagrodzeń podatkami i składkami na ubezpieczenia społeczne”- dodaje Jeremi Mordasewicz.

PS/źródło:PKPP Lewiatan

Zobacz także:

Lewiatan w sprawie członkostwa w związkach zawodowych

Lewiatan postuluje podniesienie minimalnego wieku uprawniającego do renty rodzinnej