Projekt ustawy o zmianie ustawy o partiach politycznych dotyczy rezygnacji z waloryzacji subwencji z budżetu państwa dla partii politycznych i obniżeniu subwencji na działalność statutową partii wypłacanych w latach, w których nie są przeprowadzane wybory parlamentarne. Projekt został skierowany do Komisji Finansów Publicznych.

Zdaniem pomysłodawców projektu ograniczenie wydatków z budżetu przeznaczonych na subwencję pozwoli na uniknięcie radykalnych rozstrzygnięć, które przewidziano w ustawie o finansach publicznych.
Celem ustawy jest ograniczenie wydatków na finansowanie partii politycznych, co wpisuje się w nową strategię budżetową. Ograniczenie wydatków nastąpi przez wyeliminowanie waloryzacji subwencji oraz przez ograniczenie do 50 % kwoty otrzymywanych przez partie polityczne subwencji w latach 2012 i 2013.
Zgodnie z interesem państwa i ważnym interesem społecznym przepisy ustawy będą wchodziły w życie z dniem ogłoszenia. Wprowadzenie nowelizacji przyniesie pozytywne skutki społeczne i finansowe. Zdaniem inicjatorów projektu partie polityczne musza podążać za rzeczywistością budżetową, muszą być więc podmiotami, które uczestniczą w procesie konsolidacji wydatków sektora finansów publicznych.
Przyjęcie proponowanych rozwiązań pozwoliłoby na zmniejszenie kwoty na subwencje dla partii politycznych ze 126 mln złotych do ok. 11,8 mln zł.
Ewelina Koryńska
Zobacz także:

Apel RPO w sprawie zwolnienia podatkowego dla lekarzy

Paszporty biometryczne - dokument a prawo