W dniach 27-29 kwietnia 2010 roku odbyła się IX coroczna konferencja Międzynarodowej Sieci Konkurencji (ICN) w Stambule.

Utworzona w Nowym Jorku w 2001 r. Międzynarodowa Sieć Konkurencji (ang. International Competition Network – ICN) stanowi platformę współpracy i wymiany doświadczeń instytucji i organów ds. konkurencji, wzbogaconą udziałem doradców pozarządowych (przedstawicieli biznesu, grup konsumenckich, akademików, prawników i ekonomistów). Jest to organizacja wyspecjalizowana, choć o charakterze nieformalnym. W ciągu 7 lat liczba członków wzrosła z 16 do 104 organów ochrony konkurencji (z 92 jurysdykcji). Jej głównym celem jest stymulowanie praktycznych działań mających na celu efektywniejsze kreowanie i egzekwowanie prawa antymonopolowego o wymiarze międzynarodowym. Przez wzmacnianie konwergencji i współpracy Sieć gwarantuje kompleksowe, globalne podejście do zagadnień ochrony konkurencji, niezależnie od różnic dzielących ustawodawstwa poszczególnych krajów. Jest to niezwykle istotne w kontekście globalizacji i rozwoju światowej gospodarki, które powodują, że zagrożenia konkurencji wykraczają poza granice poszczególnych państw, a walka z nimi wymaga współpracy poszczególnych rządów.

Organizacja podejmuje wszelkie działania i decyzje na zasadzie konsensusu, a praca odbywa się w grupach roboczych za pośrednictwem telekonferencji, seminariów lub wymiany e-maili. W ramach ICN opracowano szereg praktycznych dokumentów w postaci zaleceń, najlepszych praktyk, wytycznych czy podręczników, które stanowią dla organizacji członkowskich źródło inspiracji dla wzmocnienia krajowego prawa konkurencji i ulepszenia metod wykrywania i zwalczania praktyk ograniczających konkurencję.

Co roku członkowie spotykają się na konferencjach. W tym roku dziewiąta konferencja ICN, w której wzięli udział szefowie urzędów ochrony konkurencji z całego świata, w tym Prezes UOKIK, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, odbyła się w Turcji. Na konferencji zaprezentowane zostały raporty końcowe wszystkich pięciu grup roboczych ICN ds. karteli, koncentracji, jednostronnych praktyk rynkowych, efektywności urzędów antymonopolowych oraz promowania prawa antymonopolowego (competition advocacy). Każda z grup przedstawiła również swój plan działania na najbliższy okres oraz długoterminowe plany strategiczne. Podczas konferencji urząd turecki zaprezentował również tzw. projekt specjalny: raport poświęcony analizie wzajemnego oddziaływania polityki konkurencji i innych polityk publicznych.

Prezes Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, jako moderator, przewodniczyła dyskusji w ramach sesji dot. zwiększania efektywności urzędów antymonopolowych. Podstawą do dyskusji był raport „Planowanie strategiczne i ustalanie priorytetów” opracowany przez grupę roboczą (Agency Effectivenness Group). Prezes UOKiK wraz z panelistami, Marią Coppolą z Federalnej Komisji Handlu USA, Davidem Lewisem, byłym przewodniczącym Komitetu Sterującego ICN oraz profesorem Vicente Bagnoli z Uniwersytetu McKenzie, przedyskutowali czynniki wpływające na zdolność organów ochrony konkurencji do osiągnięcia swoich celów w sposób skuteczny i efektywny. Dyskutanci zgodzili się, że jednym z takich czynników jest opracowywanie jasnej, skoncentrowanej na celach, zgodnej z możliwościami urzędu – misji, a następnie strategii realizacji polityki konkurencji. Ze względu na prawne, instytucjonalne, polityczne i finansowe ograniczenia procesy strategicznego planowania różnią się w poszczególnych krajach. W niektórych jest to proces jedynie wewnętrzny, w innych angażowani są również eksperci z instytucji zewnętrznych. Wiele urzędów, w tym UOKiK, przywiązuje ogromną wagę do tego, w jaki sposób strategia jest postrzegana przez społeczeństwo. Dlatego względy komunikacyjne stanowią istotną część takiego planowania i organizacji pracy.

UOKiK/AS