Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydałwyrokw związku z przedstawionym przez Sąd Najwyższy pytaniem prejudycjalnym, w którym Trybunał stanowi, iżKOR ma obowiązek uwzględniać, przy ocenie zniechęcającego charakteru opłaty obciążającej abonentów z tytułu korzystania z usługi przenoszenia numerów, koszty ponoszone przez operatorów sieci telefonii ruchomej w związku z wykonywaniem tej usługi.

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym został złożony przez Sąd Najwyższy RP w dniu 11 marca 2009 r. Stronami w postępowaniu przed sądem krajowym była Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o. o. jako strona skarżąca przeciwko Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jako stronie pozwanej.

Zakres przedmiotowy pytania obejmował następująca treść: „Czy art. 30 ust. 2 dyrektywy 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników należy interpretować w ten sposób, że właściwy organ regulacyjny państwa członkowskiego zapewniając, aby bezpośrednie obciążenia abonentów nie zniechęcały do korzystania z dodatkowej usługi przeniesienia numeru, ma obowiązek uwzględnić koszty ponoszone przez operatorów sieci telefonii ruchomej w związku z wykonywaniem takiej usługi?

W dniu 25 marca 2010 r. odbyła się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w Luksemburgu dotycząca powyższego pytania prejudycjalnego. Przed wydaniem wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich, w dniu 15 kwietnia 2010 r. opinię w przedmiotowej sprawie wydał Rzecznik Generalny.

W dniu 1 lipca 2010 r. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, iż : „ Artykuł 30 ust. 2 dyrektywy 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników należy interpretować w ten sposób, że krajowy organ regulacyjny ma obowiązek uwzględniać, przy ocenie zniechęcającego charakteru opłaty obciążającej abonentów z tytułu korzystania z usługi przenoszenia numerów, koszty ponoszone przez operatorów sieci telefonii ruchomej w związku z wykonywaniem tej usługi. Niemniej zachowuje on uprawnienie do ustalenia maksymalnej kwoty tej należnej operatorom opłaty na poziomie niższym niż ponoszone przez operatorów koszty, jeżeli opłata obliczona wyłącznie na podstawie kosztów może zniechęcać użytkowników do korzystania z usługi przenoszenia numerów."

PS/UKE