Według danych Centralnego Zarządu Służby Więziennej zaludnienie zakładów karnych i aresztów śledczych w Polsce wynosi 97,8% w skali kraju. Jednak ze szczegółowych statystyk wynika, że w wielu jednostkach zaludnienie przekracza 100%, a w niektórych nawet 129%.

Podstawą statystyk jest określona w kkw norma 3 m2 na jednego więźnia. Według rekomendacji Europejskiego Komitetu do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu lub Karaniu powierzchnia przypadająca na jednego więźnia w celi wieloosobowej powinna bowiem wynosić minimum 4 m2.

Krajowy Mechanizm Prewencji ujawnił również problem włączania w ogólną pojemność zakładów karnych pomieszczeń takich jak np. izby chorych, oddziały dla matek z dzieckiem, cele izolacyjne do ogólnej powierzchni jednostek penitencjarnych. .

Zobacz: MS:Trzy etapy reformy polskiego więziennictwa

Zgodnie z rekomendacjami Europejskiego Komitetu do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu lub Karaniu władze polskie powinny zmierzać do wyeliminowania problemu przeludnienia w jednostkach penitencjarnych.

Zobacz: Podsumowanie zmian w więziennictwie w 2010 roku

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraża głębokie zaniepokojenie stwierdzeniem Ministra Sprawiedliwości „że problem przeludnienia w jednostkach penitencjarnych został wyeliminowany w ubiegłym roku", dlatego też wystąpiła do Ministra Sprawiedliwości prośbą o wskazanie podejmowanych przez Rząd działań zmierzających do rzeczywistej eliminacji problemu przeludnienia.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

Problemy polskiego więziennictwa

Polskie więziennictwo nie spełnia unijnych standardów