W Sejmie trwają prace na ustawą refundacyjną, która zawiera wiele ważnych dla krajowego przemysłu farmaceutycznego rozwiązań. W związku z powyższym Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego zleciły przeprowadzenie analizy wpływu projektowanych regulacji na wysokość wydatków chorych na leki.

Z analizy przeprowadzonej przez Case - Doradcy na zlecenie PKPP Lewiatan i Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego wynika jednak, że jeżeli ustawa refundacyjna wejdzie w życie w kształcie zaproponowanym w projekcie, dopłaty pacjentów do leków wzrosną w 2012 r. o 18% .

Pomimo, iż Federacja Pacjentów Polskich oraz związki zawodowe apelowały do ministerstwa zdrowia o przedstawienie wyliczeń, jak zaproponowane rozwiązania wpłyną na wysokość wydatków chorych na leki, jak informują powyższe instytucje ,resort zdrowia takich analiz nie przedstawił.

PKPP Lewiatan i PZPPF zleciły zatem przeprowadzenie analizy skutków finansowych nowej ustawy dla pacjentów. Wynika z niego, że w 2012 r. dopłaty pacjentów wzrosną o 18%, a pula środków na refundację apteczną będzie maleć.
Według projektodawców ustawy w jednym budżecie na refundację mają znaleźć się wydatki na programy terapeutyczne, chemioterapię i refundację apteczną. Jak wskazuje PKPP Lewiatan i PZPPF dwie pierwsze pozycje nie są ograniczane żadnym progiem procentowym i w ciągu ostatnich 3 lat wzrosły o prawie 1 mld zł. Taki przyrost oznacza zmniejszenie się puli na refundację apteczną o prawie pół miliarda zł w 2012 r.

PS/źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan







Zobacz także:

Wpływ ustawy refundacyjnej na przemysł farmaceutyczny

Lewiatan o proponowanych zmianach w OFE