W dniu 1 lutego 2011 roku Komitet ds. Europejskich rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który m.in. nakłada na przedsiębiorcę świadczącego usługi w Internecie obowiązek podawania oprócz adresu poczty elektronicznej także innych danych umożliwiających nawiązanie szybkiego kontaktu.

Założenia przewidują, że dane te będą mogły mieć także postać formularza on-line, za pośrednictwem którego można przesyłać pytania i otrzymywać odpowiedź zwrotną na pocztę e-mail.
Zmiany przygotowywane w założeniach do projektu nowelizacji ustawy będą dotyczyły m.in. przedsiębiorców prowadzących handel w Internecie.
Założenia do projektu nowelizacji przewidują, że usługodawca świadczący usługi przez Internet będzie musiał udostępnić swoim klientom takie możliwości, które będą pozwalały im na sprawdzenie, czy dane podawane podczas składania zamówienia są poprawne, a także na ich korektę przed ich ostatecznym wysłaniem. Będzie to wyglądało w ten sposób, że na stronie internetowej po wybraniu danego produktu oraz podaniu danych niezbędnych do zawarcia umowy, klient będzie miał możliwość ostatecznego zweryfikowania poprawności złożonego zamówienia jak i podanych danych, przed ostateczną wysyłką zamówienia.
Jak podkreśla resort, większość usługodawców oferujących swoje produkty w Internecie już teraz stosuje powyższe narzędzia, choć nie ma takiego obowiązku. Po zmianach sprzedający będzie miał obowiązek informowania swoich klientów m.in. o etapach składania zamówienia oraz o możliwości zweryfikowania i poprawienia danych przed ich ostateczną wysyłką.
Jak informuje MSWiA aby zapobiegać zjawisku wykluczenia cyfrowego osób niepełnosprawnych, w szczególności osób niewidomych i słabowidzących, w projektowanej nowelizacji ustawy powinno znaleźć się zalecenie dla usługodawcy aby przystosował strony internetowe pod kątem osób niepełnosprawnych.
W założeniach uwzględniono także obowiązki usługodawcy związane z informacją handlową. Uregulują one kwestie niechcianych wiadomości e-mail lub sms/mms. Firma przesyłająca swoje oferty handlowe będzie miała obowiązek podawania nazwy podmiotu organizującego w jego imieniu konkurs lub loterię. Ponadto w informacji handlowej będzie zawarta informacja, w jaki sposób można odmówić dalszego otrzymywania niechcianej informacji handlowej. W tej chwili brak jest danych o tym komu i jak wysyłać oświadczenie o braku takiej zgody.
W trakcie konsultacji społecznych zaproponowano także, by w projekcie nowelizacji znalazły się przepisy porządkujące regulacje w zakresie ochrony danych osobowych
Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną został skierowany w dniu 21 stycznia 2011 roku do rozpatrzenia przez Komitet ds. Europejskich. Projekt będzie rozpatrywany przez komitet 1 lutego 2011 roku.
PS/źródło:MSWiA
Zobacz także:

Handel on-line w Europie

E-handel w opinii NIK