W ubiegły piątek w Poznaniu odbyła się czwarta konferencja jubileuszowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nt. „Prawo konkurencji – dla czy przeciw przedsiębiorcy?” Na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy spotkania.

Dyskusja toczyła się wokół problematyki roli przedsiębiorcy w postępowaniu antymonopolowym, standardów dowodowych oraz narzędzi ich pozyskiwania.
Podczas spotkania zastanawiano się również nad rolą przedsiębiorcy jako skarżącego i oskarżonego, rozkładem ciężaru dowodów na różnych stadiach postępowania przed Prezesem UOKiK.
Omówiono także zagadnienie zawierania antykonkurenycjnych porozumień oraz granic, które powodują, że działanie przedsiębiorcy nie jest jedynie sugerowaniem cen lecz zmową, która stanowi naruszenie ustawy antymonopolowej i skutkuje interwencją UOKiK
Ważną część dyskusji poświęcono wydawanym przez Urząd decyzjom zobowiązaniowym oraz roli jaką pełnią – często dotkliwe – sankcje finansowe, nakładane na nieuczciwych przedsiębiorców.
Uczestnicy poznańskiej konferencji zgodzili się z tezą, że zarówno prawo konkurencji, jak i podejmowane na jego podstawie działania UOKiK, mają na celu ochronę wszystkich uczestników rynku przed nielegalnymi praktykami.
PS/UOKiK
Zobacz także:

UOKiK eliminuje niedozwolone praktyki na rynkach lokalnych

Konsument i jego zobowiązania po powrocie z emigracji