Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej został przyjęty przez Rząd.



Jedną z ważnych zmian wprowadzonych do ustawy jest stworzenie możliwości przyznawania rodzinom zastępczym wyższych świadczeń, niż obecnie obowiązujące. Będzie je przyznawać starosta na mocy uchwały rady powiatu.

Zaproponowano ponadto jednolite zasady przyznawania pomocy pieniężnej rodzinie zastępczej w przypadku, gdy nie sprawuje ona osobistej opieki nad powierzonym dzieckiem (chodzi o dzieci umieszczone w placówkach zapewniających całodobową opiekę). Zgodnie z nowym prawem 20 proc. pomoc będzie przyznawana również w przypadku, gdy dziecko zostanie umieszczone w młodzieżowym ośrodku socjoterapii. Ponadto w środkach finansowych na bieżące funkcjonowanie placówki rodzinnej prowadzonej w domu jednorodzinnym uwzględniono wydatki na czynsz. Będzie więc identycznie, jak w przypadku placówek rodzinnych prowadzonych w budynkach wielorodzinnych.

Do projektu ustawy wprowadzono także kwestie uregulowane dotychczas w rozporządzeniach dotyczących określenia zryczałtowanej kwoty na utrzymanie dziecka w rodzinie oraz stawek na bieżące funkcjonowanie placówki rodzinnej.

Projekt nowelizacji wypełnia postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z kwietnia 2009 r.





KPRM/AS