Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy- Prawo lotnicze, która wdraża przepisy unijne dotyczące opłat lotniskowych.

Ustawa wdraża do polskiego porządku prawnego dyrektywę 2009/12/WE w sprawie opłat lotniskowych, nakładającą na państwa członkowskie UE obowiązek opracowania zharmonizowanego systemu konsultacji, ustalania i nadzoru nad opłatami lotniskowymi na lotniskach z dużym ruchem pasażerskim, obsługujących rocznie powyżej 5 mln podróżnych. W razie braku takiego lotniska w danym kraju UE będzie to dotyczyło największego lotniska na jego terytorium.

Nowelizacja wprowadza ponadto rozróżnienie na lotniska obsługujące powyżej 5 mln pasażerów rocznie (w Polsce 1 lotnisko w Warszawie) i mniej niż 5 mln pasażerów rocznie. W odniesieniu do pierwszej grupy lotnisk nowelizacja utrzymuje dotychczasowe przepisy i przewiduje stosowanie zapisów dyrektywy.

Zobacz: ETS: Odwołanie lotu może rodzić roszczenie o zadośćuczynienie

Wobec lotnisk o mniejszym ruchu pasażerskim zaś część dotychczasowych obowiązków w zakresie procedury zmiany taryfy opłat i wprowadzania nowych opłat lotniskowych zostanie zniesiona.

Obecnie obowiązująca ustawa - Prawo lotnicze nie przewiduje rozróżnienia regulacji tych opłat ze względu na wielkość ruchu pasażerskiego na lotnisku.

W wyniku głosowania wniosek Komisji Gospodarki Narodowej o przyjęcie nowelizacji bez poprawek został przyjęty jednomyślnie, głosami 92 senatorów.

PS/źródło:Senat RP

Zobacz także:

NIK: Polskie lotniska nie spełniają standardów bezpieczeństwa