Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego zakończyły się prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Na początku obrad przewodnicząca nadzwyczajnej podkomisji powołanej do rozpatrzenia propozycji zmian w ustawie o systemie oświaty, Urszula Augustyn, przedstawiła sprawozdanie z prac podkomisji nad projektem. Szeroko omówiła najistotniejsze zmiany wprowadzone przez podkomisję, przypominając, że są one wynikiem czterech kilkugodzinnych spotkań i konsultacji z partnerami społecznymi. Podkreśliła, że poprawki przyjęte przez podkomisję nie spowodowały znacznej zmiany pierwotnej wersji projektu nowelizowanej ustawy. Zasadniczą korektę wprowadzono w zapisach dotyczących obniżenia wieku rozpoczęcia obowiązku szkolnego. Zgodnie z projektem przez trzy kolejne lata decyzję o posłaniu sześcioletniego dziecka do szkoły będą podejmowali rodzice. Od 1 września 2012 roku do szkoły obowiązkowo trafią wszystkie sześciolatki.

W trakcie prac komisji posłowie szczegółowo omówili między innymi kwestie obowiązku szkolnego dzieci sześcioletnich, prawa pięciolatków do rocznego przygotowania przedszkolnego, procedur przekazywania szkół organom prowadzącym niebędącym jednostkami samorządu terytorialnego, kompetencji kuratora oświaty i dopuszczania do użytku programów nauczania.

Po wielogodzinnej dyskusji i wysłuchaniu opinii zaproszonych gości przyjęto poselskie poprawki i skierowano projekt do drugiego czytania.

MEN/AS

Zobacz także:

Prezydent podpisał dwie ustawy

Obradowała Rada Ministrów