Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie skarg na decyzję Prezesa UKE w przedmiocie rezerwacji dla P4 Sp. z o.o. częstotliwości z przeznaczeniem do wykorzystania w ruchomej publicznej sieci telefonicznej o strukturze komórkowej trzeciej generacji.

W dniu 12 lipca 2010 roku przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym odbyła się publikacja orzeczenia w sprawach ze skarg PTC PTK Centertel na decyzję Prezesa UKE w przedmiocie rezerwacji dla P4 Sp. z o.o. częstotliwości z przeznaczeniem do wykorzystania w ruchomej publicznej sieci telefonicznej o strukturze komórkowej trzeciej generacji, zgodnie ze standardem UMTS, na obszarze całego kraju, w służbie radiokomunikacyjnej ruchomej lądowej, dla:

  • bloku o łącznej szerokości 2 x 14,8 MHz, składającego się z trzech dupleksowych kanałów radiowych, obejmującego zakres częstotliwości 1964,9 - 1979,7 MHz oraz stowarzyszony z nim zakres 2154,9-2169,7 MHz, przeznaczony do pracy w trybie FDD (Frequency Division Duplex - dupleks z podziałem częstotliwościowym)
  • bloku o szerokości 5 MHz stanowiącego jeden kanał radiowy, obejmującego zakres częstotliwości 1900,1-1905,1 MHz, przeznaczonego do pracy w trybie TDD (Time Division Duplex - dupleks z podziałem czasowym),

na okres do dnia 31 grudnia 2022 roku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił obydwie skargi wskazując, że w przedmiotowej sprawie organ wydając Decyzję nie dopuścił się takich naruszeń, które miałyby wpływ na wynik sprawy.

WSA nie podzielił zarzutów PTC Sp. z o.o. co do naruszenia przepisów Pt, odnoszących się do rzekomego nieprzeprowadzenia postępowania w przedmiocie rezerwacji częstotliwości. Sąd wskazał, iż postępowanie może być cząstkowe i nie można wówczas mówić o jego nieprzeprowadzeniu. Esencją postępowania administracyjnego jest bowiem wydanie decyzji. Postępowanie w przedmiotowej sprawie zakończyło się właśnie wydaniem Decyzji.

Sąd podzielił również prezentowany przez Prezesa UKE pogląd odnośnie bezzasadności zarzutu PTK Centertel Sp. z o.o., w którym podmiot ten wskazuje na brak weryfikacji spełnienia przez P4 Sp. z o.o. wymogów ustawowych. WSA wskazał, iż spełnienie wymogów powinno wynikać z dokumentacji przetargowej. Już na etapie postępowania przetargowego powinna następować eliminacja tych podmiotów, które nie spełniają warunków ustawowych.

PS/UKE