Z udziałem premiera Donalda Tuska i prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego odbyły się w Paryżu polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe. Podczas polsko-francuskiego szczytu przyjęto cztery deklaracje dotyczące bezpieczeństwa i obrony, rolnictwa, kultury oraz energii, środowiska i klimatu.

W deklaracji dotyczącej bezpieczeństwa i obrony zaznaczono, że Polska i Francja są zdecydowane połączyć wysiłki, aby wzmocnić solidarność i obowiązek wzajemnej obrony, wynikające z traktatu waszyngtońskiego. Oba państwa realizować będą zobowiązania związane z bezpieczeństwem, podjęte w ramach traktatu lizbońskiego. - Dzisiaj Europa potrzebuje wizji opartej na solidarności, przyjaźni i współpracy. Jako członkowie UE i NATO, dwóch najważniejszych filarów bezpieczeństwa europejskiego, Francja i Polska chcą być w awangardzie kształtującej nowe idee i rozwiązania dla dobra Europy - napisano w deklaracji.

Francja i Polska w perspektywie roku 2013 oczekują odnowionej wspólnej polityki rolnej, zdolnej sprostać kluczowym wyzwaniom, jakie stoją przed rolnictwem i gospodarką żywnościową wobec naszych społeczeństw. Oba państwa przypominają o swoim poparciu dla systemu płatności bezpośrednich na okres po 2013 r. w celu jego wyrównania i odnowienia jego legitymizacji na szczeblu europejskim.

Polska i Francja zadeklarowały m.in. współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej. Wyrazem tego było podpisane dziś przez przedstawicieli sześciu polskich instytutów atomistyki oraz francuskiego Komisariatu Energii Atomowej (CEA) porozumienia o współpracy między Polską i Francją w zakresie prac badawczo-rozwojowych dla energetyki jądrowej. Współpraca ma obejmować m.in. badania nad reaktorami i cyklami paliwowymi, bezpieczeństwem i utylizacją odpadów, nieelektrycznymi zastosowaniami energii jądrowej (szczególnie ważne w kontekście możliwości wykorzystania energii jądrowej do przeróbki polskiego węgla), badania materiałowe i wielorakie inne zastosowania technologii jądrowych.

W zakresie współpracy dotyczącej kultury obie strony podkreśliły znaczenie obchodów Roku Chopinowskiego 2010. Współpraca dotyczyć będzie także prac związanych z budową w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich. Podpisane zostało także porozumienie o współpracy pomiędzy francuskim Narodowym Instytutem Audiowizualnym (INA) a Polskim Narodowym Instytutem Audiowizualnym (NInA). Dotyczyć ona będzie wymiany wiedzy, doświadczeń, umiejętności oraz kształcenia i wymiany pracowników między dwoma instytucjami, a także pomocy w projektach NInA w dziedzinie społecznej.

KPRM/MSZ/AS

Zobacz także:

Polsko-włoskie konsultacje międzyrządowe

Współpraca polska-niemiecka na gruncie prawa