Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, iż w dniu 17 listopada 2011 roku może powrócić możliwość tzw. „eksmisji na bruk”. Będzie to możliwe w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uchylił przepis nakazujący komornikowi wstrzymanie eksmisji do czasu wskazania przez gminę lokalu socjalnego.

W dniu 4 listopada 2010r. TK uchylił przepis kodeksu postępowania cywilnego, który nakazywał komornikowi wstrzymanie eksmisji do czasu wskazania przez gminę lokalu socjalnego.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału, uchylony przepis straci moc obowiązującą 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw ( czyli 17 listopada 2011r.)

W ocenie TK, tak długie odroczenie wejścia w życia wyroku wynika z konieczności zapobieżenia sytuacji, w której możliwa stałaby się eksmisja z lokalu mieszkalnego bez udzielenia dłużnikowi innego schronienia.

Zobacz: SN: Eksmisja w wyroku rozwodowym

Opieszałość posłów

Rzecznik jest zaniepokojona , ponieważ Sejm miał 12 miesięcy na stworzenie nowych przepisów prawnych, które mogłoby utrzymać w mocy zakaz „ eksmisji na bruk”. Niestety, mimo tak długiego okresu czasu, parlamentarzystom ta sztuka się nie udała. Właśnie ten fakt spowodował apel Rzecznik do Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego , by ten w trybie pilnym przygotował projekt zapobiegający wyrzucaniu dłużników wprost na ulicę.

Argumenty RPO

RPO podkreśla fakt, że obecnie w Sejmie znajdują się dwa projekty ustaw, dotyczące poruszanej w wystąpieniu materii. Niestety, w żadnym z tych aktów nie można doszukać się jakichkolwiek zmian w związku z uchylonym przez TK artykułem kpc oraz nie wprowadzają one żadnych podstaw uzależniających realizację wykonania wyroku eksmisyjnego od dostarczenia dłużnikowi lokalu zastępczego. Wynika z tego, że niezależnie od tego, czy którakolwiek propozycja ustawowa zostanie uchwalona, zaskarżony przez TK artykuł 1046 § 4 kpc pozostanie w obrocie prawnym w postaci niezmienionej i utraci moc 17 listopada tego roku.

W dniu 17 listopada 2011 r .w takim razie zniknie podstawa prawna, która obligowałaby komornika sądowego do wstrzymania czynności egzekucyjnych do momentu, w którym gmina lub wierzyciel wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie. Dopuszczalna stanie się więc tzw „ eksmisja na bruk”. Byłaby ona możliwa, pomimo tego, że TK uznaje ją w swoim orzecznictwie za niekonstytucyjną. Komornik sądowy będzie miał prawo realizowania wyroku eksmisyjnego, w sytuacji gdy dłużnik de facto nie będzie miał żadnego zastępczego miejsca do schronienia. Czary goryczy przelewa fakt, o którym wspomniano wyżej, że w polskim parlamencie brakuje jakichkolwiek aktów prawnych do uchwalenia, mogących tą niekorzystną dla wielu Polaków sytuację zmienić.

W związku z powyższym RPO uznał niezbędne zwrócić się do Ministra Sprawiedliwości , by ten podjął niezwłocznie czynności legislacyjne skutkujące dostosowaniem stanu prawnego w stosunku do osób objętych wyrokiem eksmisyjnym, a nie posiadającym lokalu zastępczego. W ocenie RPO byłoby to ratunkiem dla utrzymania konstytucyjnych standardów Państwa Polskiego.

KM/Źródło: RPO

Zobacz także:

TK: Odszkodowanie za niedostarczenie lokalu socjalnego zgodne z Konstytucją

TK: Zakaz eksmisji na bruk niekonstytucyjny