System pomocy pokrzywdzonym w Polsce oraz priorytety polskiej Prezydencji z zakresu wymiaru sprawiedliwości to główne tematy spotkania ekspertów Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami organizacji Victim Support Europe.

Victim Support Europe została założona w 1990 r. przez organizacje zajmujące się pomocą na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem. Obecnie zrzesza 26 organizacji pozarządowych z 21 państw Unii Europejskiej. Organizacja opracowała system pomocy i wsparcia na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem. Działalność VSE ma na celu przede wszystkim promowanie efektywnych metod pomocy oraz praw ofiar przestępstw.

W spotkaniu z ekspertami z Ministerstwa Sprawiedliwości udział wzięli David McKenna – Prezydent VSE oraz Frank Hengeveld – Dyrektor Generalny VSE.

Goście odwiedzili m.in. przyjazny pokój przesłuchań prowadzony przez Fundację Dzieci Niczyje. Dyskutowano również o warunkach przystąpienia do Victim Support Europe Ogólnopolskiego Związku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem „Subvenia Victima”, zrzeszającego utworzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Dotychczas bowiem w strukturach VSE nie ma organizacji pozarządowych z naszego kraju.

W trakcie spotkania w Ministerstwie Sprawiedliwości eksperci Departamentu Praw Człowieka przedstawili system pomocy pokrzywdzonym przestępstwem w Polsce, a eksperci Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego priorytety polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w zakresie pokrzywdzonych przestępstwem.

Współpraca Ministerstwa Sprawiedliwości z Victim Support Europe trwa już od kilku lat. Wizyta miała na celu przede wszystkim przygotowanie wstąpienia polskich NGO’s do tej rozwijającej się i liczącej w Europie organizacji.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

SA: Najistotniejsza jest data orzekania o pokrzywdzeniu

Poprawa sytuacji pokrzywdzonych