Trójstronna Komisja ds. Społeczno- Gospodarczych, podczas obrad 13 lipca 2009 roku przyjęła uchwałę nr 35 w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2010 roku.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, począwszy od 1 stycznia 2010 roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 1317 zł., co jak poinformowała minister Jolanta Fedak stanowi 41,8% średniego wynagrodzenia.

Trójstronna Komisja nie uzgodniła wspólnego stanowiska w kwestii wysokości średniorocznego wzrostu wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej. Zgodnie z propozycją rządową nominalnie wynagrodzenia wzrosną o 1 punkt procentowy.
Rząd skierował również do konsultacji projekt ustawy dotyczący rozwiązań w sprawie pakietów socjalnych.
Minister Jolanta Fedak poinformowała, że w kwestii pomocy najuboższym, uruchomiony został program z Funduszu Pracy na walkę z kryzysem w odniesieniu dla najbiedniejszych osób.



Strona związkowa nie identyfikuje się z propozycjami projektów aktów prawnych, które ich zdaniem nie oddają ducha porozumienia z 13 lutego 2009 r. Strona pracodawców natomiast, chociaż również nie jest do końca usatysfakcjonowana uznała, że taka jest właśnie cena kompromisu i rząd realizuje pakiet, w części gdzie osiągnięte zostało porozumienie partnerów społecznych.

Posiedzenie, któremu przewodniczył Waldemar Pawlak - Wiceprezes Rady Ministrów, minister gospodarki, odbyło się w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog" w Warszawie. W obradach uczestniczyła Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

MPiPS/AS

Zobacz także:

Wynagrodzenie sędziów niezgodne z Konstytucją

Rząd: Minimalne wynagrodzenie w 2009 roku to 1204 pln