W dniu 7 maja 2009 roku miało miejsce pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy .

Projektowane zmiany wynikają z konieczności ustawowego uregulowania kwestii związanych z monitorowaniem zakładów karnych i aresztów śledczych, pozwalającym na kontrolę zachowania osób pozbawionych wolności.

Monitorowanie to ma na celu zapewnienie porządku i bezpieczeństwa na terenie jednostek penitencjarnych, a także ochronę zdrowia i życia skazanych i tymczasowo aresztowanych.
Dotychczasowe doświadczenia wyraźnie wskazują na potrzebę poddania stałej kontroli zachowań części osób pozbawionych wolności, a w szczególności sprawców najcięższych przestępstw i skazanych przejawiających zachowania autodestruktywne.

Po wejściu w życie nowelizacji, wszystkie cele dla osadzonych tzw. "niebezpiecznych" będą stale monitorowane, co istotne, projektodawca zakłada stałe monitorowanie ich zachowania nie tylko w celach mieszkalnych wraz z kącikiem sanitarnym, ale również w każdym miejscu, w którym się znajduje, np. w łaźniach, w pomieszczeniach wyznaczonych do widzeń, na placach spacerowych. W ten sposób zapewni się bezpieczeństwo osób, które będą przebywać z tymi osadzonymi w bezpośrednim kontakcie. Ma również usprawnić działania funkcjonariuszy Służby Więziennej w zakresie adekwatnej interwencji mającej na celu zapobieżenie zaistnieniu wypadków nadzwyczajnych na terenie zakładu karnego lub aresztu śledczego.

SW/AS

Zobacz także:

Zmiany w prawie lotniczym

Rząd planuje powszechny spis rolny w 2010 roku