Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. Zawarte w ustawie rozwiązaniasłużą realizacji programu profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawa ta jest ostatnią z pakietu legislacyjnego umożliwiającego przeprowadzenie profesjonalizacji do końca 2010 roku.
Nowe prawo określa, na czym polega obowiązek służby wojskowej, wprowadzając pełny katalog form jej pełnienia. Wskazano rodzaje czynnej służby wojskowej z uwzględnieniem różnych sytuacji, w których możliwe będzie jej odbywanie.
Ustawa bezterminowo zawiesza obowiązek odbywania zasadniczej służby wojskowej i przeszkolenia wojskowego absolwentów wyższych uczelni, a także zasadniczej służby lub szkolenia w obronie cywilnej. Obowiązek ten może być przywrócony tylko w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Zgodnie z projektem, osoby zdolne do odbycia zasadniczej służby wojskowej, w okresie w którym nie istnieje obowiązek jej odbywania, będą z urzędu przenoszone do rezerwy w ramach kwalifikacji wojskowej. Oznacza to, że osoby te nie będą już podlegać powołaniu do tej służby, ponieważ będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Nowe przepisy znoszą możliwość odbywania przysposobienia obronnego i przeszkolenia wojskowego przez studentów w trakcie studiów oraz wymóg odbywania obowiązkowych zajęć wojskowych przez studentów uczelni morskich.
Na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych przewiduje się wprowadzenie służby przygotowawczej. Ten nowy rodzaj służby wojskowej będzie przeznaczony przede wszystkim dla ochotników, którzy wcześniej nie pełnili żadnego rodzaju czynnej służby wojskowej i zamierzają podjąć obowiązki w ramach NSR. Służba przygotowawcza wychodzi również naprzeciw oczekiwaniom ochotników, którzy identyfikują się ze służbą wojskową, jednak nie zamierzają na stałe wiązać się z zawodem żołnierza.
Wejście w życie projektowanych regulacji przewidziano na 1 stycznia 2010 r., z wyjątkiem przepisu, który mówi, że z dniem 30 grudnia 2009 r. osoby odbywające służbę zastępczą zostaną z niej zwolnione i przeniesione do rezerwy.
KPRM/AS
Zobacz także:

Premier powołał Radę Służby Cywilnej

TK: Kwestionowany przepis k.p.c. nie narusza prawa do sądu