UOKiK ustalił, iż małżeństwo prowadzące osobne działalności gospodarcze uzgadniało swoje oferty, w ten sposób wpływając na wynik aż 19 postępowań o zamówienia publiczne.

Ostatnio wydana decyzja dotyczy spółek Zebra Max i Zebra 2. Są to niezależne od siebie podmioty, ich właściciele są małżeństwem w separacji prowadzącym odrębne działalności gospodarcze.

Przedsiębiorcy zajmują się wykonywaniem znaków drogowych poziomych i pionowych oraz ich konserwacją. Urząd ustalił, że przystępując do przetargów wspólnie ustalali swoje oferty. Jeśli były one dwiema najkorzystniejszymi wówczas zwycięzca rezygnował z zwarcia umowy z usługodawcą – nie uzupełniając dokumentacji, bądź nie prostując łatwych do poprawienia pomyłek w dokumentacji.Oznaczało to wybranie oferty drugiego ze współmałżonków, która była droższa od wybranej pierwotnie.

Zobacz: UOKiK: Reklama nie może wprowadzać konsumentów w błąd

Praktyki miały miejsce od 2007 roku i dotyczyły dotychczas 19 przetargów organizowanych przez zarządców dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich w różnych częściach Polski. Wartość poszczególnych zamówień wahała się od kliku tysięcy do blisko dwóch milionów złotych.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję Prezes UOKiK nałożyła kary o łącznej wartości ponad 250 tysięcy – 129 193 zł na Zebrę Max oraz 122 430 na Zebrę 2. Przedsiębiorcy odwołali się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

UOKiK skontrolował umowy o karty płatnicze

UOKiK nałożył kary na sklepy internetowe