Sądy prowadzące postępowania zbyt rzadko korzystają z wysłuchania zdania dziecka, uważa Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina w tej sprawie.

W swoim wystąpieniu Rzecznik zaznacza, iż zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka, a także Konstytucją, władze publiczne oraz osoby odpowiedzialne za dziecko mają obowiązek wysłuchania go i w miarę możliwości uwzględnienia jego zdania.

RPD dalej argumentuje, iż także w myśl przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dzieci mają prawo do składania oświadczeń woli, a rodzice mają obowiązek wysłuchania ich przed powzięciem decyzji w ważniejszych sprawach ich dotyczących i w miarę możliwości powinni również uwzględnić ich rozsądne życzenia. Rzecznik powołuje się także na przepisy Kodeksu postępowania cywilnego , które stanowią, że w sprawach dotyczących dziecka, sąd zobowiązany jest go wysłuchać, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala.

W tym aspekcie Rzecznik zaznacza, iż niezwykle ważne pozostaje umożliwienie małoletniemu korzystania z przysługujących mu praw .

Zobacz: RPD : Potrzebne zmiany w przepisach dotyczących mediacji rodzinnych

Jednak analiza prowadzonych przez Rzecznika spraw – szczególnie rozwodowych, ale też opiekuńczych – prowadzi do wniosku, że sądy prowadzące postępowania zbyt rzadko korzystają z wysłuchania zdania dziecka, mimo spełnienia przesłanek wymienionych odpowiednio w przepisach art. 2161 k.p.c. i art. 576 § 2 k.p.c.

Tymczasem w opinii Rzecznika instytucja ta stanowi bardzo ważny krok na drodze do realizacji interesów dziecka.Głos dziecka jest tak samo ważny, jak głos osoby dorosłej – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka.

Zobacz: RPD o przesłuchiwaniu dzieci w procesie karnym

Jak zauważa Marek Michalak dziecko ma prawo do przedstawiania własnych poglądów w sprawach, które go dotyczą i zawsze powinno zostać wysłuchane.

W związku z powyższym RPD wstąpił o informacje odnośnie wyników analizy zagadnienia, dokonanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i wskazanie, jakie działania zostały podjęte, celem pełniejszego korzystania przez sądy z możliwości wysłuchania dziecka.

PS/źródło:RPD

Zobacz także:

Wizyta RPD w Areszcie Śledczym w Warszawie

RPD o sytuacji dziecka podczas konfliktów rodziców