Helsińska Fundacja Praw Człowieka przedstawiła opinię dotyczącą projektu ustawy o systemie informacji oświatowej, który zakłada stworzenie systemu służącego uzyskiwaniu danych niezbędnych do prowadzenia polityki oświatowej oraz gromadzenie danych osobowych uczniów placówek oświatowych oraz dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym.

Zdaniem Fundacji, jeśli ustawodawca podejmuje decyzję, że określona ingerencja w zakres praw i wolności obywateli jest konieczna i niezbędna, to powinien w maksymalnym stopniu ograniczyć liczbę gromadzonych spersonalizowanych danych. Co więcej ustawodawca powinien zabezpieczyć obywateli przed możliwością nieuprawnionego zapoznania się z danymi i ich rozpowszechnianiem.

Znaczne wątpliwości wywołuje zakres gromadzonych danych spersonalizowanych, który obejmuje również dane wrażliwe. Ponadto, w opinii Fundacji bezcelowe wydaje się archiwizowanie zindywidualizowanych informacji na poziomie centralnym, gdy żadne podmioty (poza ministerstwem) nie uzyskają dostępu do takich informacji i w związku z tym nie będą z nich korzystały we wskazanych w uzasadnieniu do projektu ustawy celach.

W opinii wskazano też na konkretne propozycje rozwiązań. Zdaniem Fundacji uzasadnionym z perspektywy należytego zagwarantowania praw jednostki byłoby takie rozwiązanie, w którym z lokalnych baz danych, tj. z poszczególnych szkół, do centralnego SIO mogłyby wychodzić dane zbiorcze lub zanonimizowane.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

Dialog HFPC i RPO odnośnie kontroli operacyjnej

HFPC interweniuje w sprawie systemu SIS