Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podsumował wyniki kontroli bezpieczeństwa placów zabaw. W ramach międzynarodowej współpracy sprawdzono łącznie 16 tys. obiektów. Decyzją organu nadzoru część z nich zostanie zlikwidowana.





Wizyta na placu zabaw powinna wiązać się dla dziecka i jego opiekunów tylko i wyłącznie z przyjemnymi wspomnieniami. Warunkiem jest jednak odpowiednio zagospodarowane otoczenie oraz stan urządzeń, które się na nim znajdują. Wymaga to stałej dbałości, konserwacji i nielekceważenia obowiązków przez nadzorujących – administratorów, właścicieli oraz organy kontrolne.

Dostrzegając istniejące zagrożenia, przedstawiciele ośmiu państw: Bułgarii, Danii, Estonii, Holandii, Norwegii, Słowacji, Słowenii oraz Polski, w ramach rocznego projektu współfinansowanego przez Komisję Europejską, przeprowadzili kompleksową kontrolę placów zabaw – łącznie 16 tys. obiektów.
Kontrola w Polsce




Najwięcej, bo ponad 13 tys. placów skontrolowała Polska – inicjator przedsięwzięcia. Nieprawidłowości dotyczyły tylko 14 proc. z nich. To dobry wynik, szczególnie w odniesieniu do uchybień wykazanych przez innych uczestników projektu. W Bułgarii na 5816 urządzeń aż 4000 było niezgodnych z wymaganiami. W Estonii średnio co piąty skontrolowany plac nie spełniał wymagań bezpieczeństwa, natomiast na Słowacji nieprawidłowości wykryto na 60 proc. placów zabaw.

Do najczęstszych uchybień wśród producentów sprzętu należy niedostarczanie odbiorcom wymaganej dokumentacji – instrukcji obsługi, konserwacji i montażu. Nie są oni często w stanie udowodnić, że urządzenie przez nich wyprodukowane jest zgodne z obowiązującymi normami. Swoich obowiązków nie znają również administratorzy, m.in. nie mają świadomości, że zgodnie z prawem budowlanym raz na 5 lat konieczne jest przeprowadzenie gruntownej kontroli. Rutynowe badania powinny natomiast odbywać się co najmniej raz na tydzień.

Nakaz rozbiórki

Efektem przeprowadzonej akcji w Polsce jest m.in. nakaz rozbiórki 23 obiektów oraz całkowita likwidacja 15 placów zabaw. Wojewódzcy Inspektorzy Nadzoru Budowlanego wydali prawie 650 zaleceń dla zarządzających miejscami zabaw, m.in. w związku z uszkodzeniami sprzętów, ich niedostateczną stabilnością, zaniedbaniami w zakresie konserwacji czy uszkodzeniami stwarzającymi ryzyko zranienia.


UOKiK/AS


Zobacz także:

UOKIK:Banki krwi pępowinowej pod kontrolą

Wytyczne w sprawie karania