W dniu 9 maja 2013 r. zainaugurował swoją działalność Komitet Obywatelski do spraw Bezpieczeństwa Emerytalnego. Członkowie Komitetu zapowiadają, że będą odpowiadać na nierzetelne zarzuty dotyczące kapitałowej części systemu emerytalnego oraz przedstawiać własne propozycje rozwiązań dotyczących całości funkcjonowania systemu emerytalnego w Polsce.

W dniu 9 maja 2013 r. odbyła się pierwsza konferencja prasowa Komitetu Obywatelskiego ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego, na której przedstawiono wspólne oświadczenie członków Komitetu.

W 2011 roku dokonano radykalnej redukcji składki wpłacanej do OFE. W najbliższym czasie rząd ma przedstawić raport, który powinien być przeglądem funkcjonowania całego systemu emerytalnego. Tymczasem sygnały, które napływają z administracji rządowej, szczególnie z Ministerstwa Finansów, świadczą o tym, że przegląd może nie być rzetelny i ograniczać się tylko do OFE- alarmuje Komitet Obywatelski ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego.

Zobacz: TK orzekł w sprawie zwrotu wstrzymanej emerytury mundurowej

W ocenie KOBE, Polsce potrzebny jest całościowy przegląd systemu emerytalnego. Jego wynikiem powinno być podjęcie szeregu działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa emerytalnego Polaków.

Do takich działań zaliczyć należy likwidację kosztownych przywilejów emerytalnych obciążających wszystkich podatników, a więc włączenie do powszechnego systemu emerytalnego rolników, górników, sędziów, prokuratorów oraz przedstawicieli służb mundurowych- czytamy w oświadczeniu.

KOBE postuluje także dostosowanie systemu rentowego do istniejącego systemu emerytalnego tak, by przyszłe renty nie były wyższe niż emerytury, co stanowiłoby poważne zagrożenie dla finansów publicznych.

Komitet Obywatelski ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego wskazuje także na potrzebę uregulowania systemu wypłat emerytalnych z OFE tak, by nie dopuścić do przejęcia oszczędności emerytów przez ZUS.

Konieczna jest także poprawa efektywności i bezpieczeństwa otwartych funduszy emerytalnych tak, by działały one zgodnie z regułami racjonalnego inwestowania, stosując zasadę dywersyfikacji i dostosowując zaangażowanie w ryzykowne instrumenty do wieku przyszłego emeryta - podkreśla KOBE.

Zobacz: TK: Emerytura nie powinna być zależna od zatrudnienia w kraju

"Dalsze cięcie składki do OFE, a tym bardziej przejmowanie przez państwo zgromadzonych tam aktywów, nie jest naprawianiem reformy rządu Jerzego Buzka, lecz przejadaniem jej owoców. Wchłoniecie środków funduszy kapitałowych przez ZUS stanowiłoby jedynie krótkoterminowy zastrzyk pieniędzy do budżetu. Cena za to byłby spadek bezpieczeństwa naszych emerytur, wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego oraz długoterminowe pogorszenie stanu finansów publicznych"- piszą autorzy oświadczenia.

Powołany Komitet Obywatelski do spraw Bezpieczeństwa Emerytalnego ma zapobiec takiemu rozwojowi wypadków. Będzie on w wymienionych czterech sferach zgłaszał własne propozycje rozwiązań. Ponadto Komitet będzie przekazywał opinii publicznej swoje komentarze do propozycji rządowych, rozpatrując je w szerszym kontekście finansów publicznych, rynku pracy i zdolności rozwojowej polskiej gospodarki.

Zobacz także:

Ile kosztowało Nas państwo w 2012 roku ?