Po trwających niemal 3 lata konsultacjach ze środowiskami akademickimi udało się zakończyć pracę nad rządowym projektem ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. W dniu 4 stycznia 2011 roku sejmowa podkomisja ds. nauki i szkolnictwa wyższego przedstawiła ostateczne sprawozdanie.

Szczególne zainteresowanie studentów skupiło się na zmianach dotyczących rozszerzenia dostępności do bezpłatnego systemu kształcenia. Dotychczasowe przepisy umożliwiały każdemu chętnemu studentowi na podjęcie nieodpłatnej nauki w systemie stacjonarnym na wybranych kierunkach uczelni publicznej, finansowanej z budżetu państwa.
Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na bezpłatnych studiach oferowanych przez uczelnie państwowe kształci się 40% łącznej liczby studentów, z których co dziesiąty studiuje jednocześnie dwa kierunki lub więcej. Spowodowało to blokowanie miejsc na nieodpłatnych studiach dla innych studentów, którzy w ten sposób zmuszeni byli płacić za studia. Według Barbary Kudryckiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego, aktualny system jest niesprawiedliwy i krzywdzący dla osób o gorszej pozycji materialnej lub z mniejszych miejscowości, które aby opłacić studia muszą pracować. Jak wskazują statystyki, na bezpłatnych studiach dziennych większość z uczących się posiada lepiej usytuowanych finansowo rodziców niż ich rówieśnicy ze studiów niestacjonarnych lub prywatnych.
Dlatego chcąc ułatwić dostęp do darmowych studiów stacjonarnych, drugi kierunek studiów dziennych na uczelniach publicznych będzie darmowy jedynie dla studentów legitymujących się odpowiednio wysoką średnią, która zostanie poddana ocenie komisji weryfikacyjnej po pierwszym roku studiów.
Najlepsi znajdą się w gronie 10% uprawnionych studentów określonego kierunku studiów w danym roku akademickim. Zostaną zwolnieni z opłaty i będą mogli kontynuować bezpłatną naukę. Osoby, którym nie uda się spełnić wymagań, będą zmuszone opłacić pierwszy rok studiów oraz każdy kolejny, jeśli zdecydują się kontynuować naukę. Płatności mają być niższe od tych pobieranych na studiach zaocznych lub na uczelniach prywatnych.
Warto zaznaczyć, że z ważnych przyczyn opłaty dla niektórych żaków uczelnia może zmniejszyć lub nawet odstąpić od ich pobierania. Dzięki nowym przepisom zwiększy się liczba wolnych miejsc na studiach dziennym, dzięki czemu więcej studentów będzie mogła korzystać z bezpłatnej formy edukacji.
Przyjęte na początku stycznia sprawozdanie zostanie przedstawione komisji w pełnym składzie, a następnie na początku lutego projektami ustaw zajmie się Sejm. Rządzący chcą, aby ustawa została podpisana przez prezydenta do kwietnia, dzięki temu zmiany zaczną obowiązywać już w najbliższym roku akademickim od 1 października 2011r.
Autor: Jakub Zawadzki
zobacz także:

Studenci zajmą się podatkami- program HFPCz

Ogólnopolski Zjazd Kół Kryminalistycznych