Witold Jarzyński, pomysłodawca Bloga PZP.

Od pewnego czasu przybywa blogów o prawie. Taką formę aktywności w sieci wybierają już nie tylko prawnicy młodszego pokolenia, ale także, coraz częściej, duże firmy prawnicze. Skąd to zainteresowanie blogowaniem? Prawnicy często podkreślają, że proces budowania trwałej relacji z klientem rozpoczyna się na długo nim zapuka do drzwi kancelarii. I mają rację. Blogi wydają się być doskonałym narzędziem do budowania tej relacji.

Rozmowa z Witoldem Jarzyńskim, prawnikiem w międzynarodowej kancelarii prawnej i pomysłodawcą Bloga Prawa Zamówień Publicznych.

Paulina Szewioła: Jak zrodził się pomysł utworzenia bloga tematycznego związanego z zamówieniami publicznymi?

Pomysł stworzenia bloga powstał pod koniec 2011 r. Był to okres, w którym w związku z organizacją przez Polskę Euro 2012, temat zamówień publicznych był bardzo często poruszany w mediach. Pojawiały się również coraz to nowsze pomysły jak usprawnić system zamówień publicznych. Jak każdy prawnik zainteresowany tą tematyką miałem również własne zdanie w tym temacie i tak powstał Blog Prawa Zamówień Publicznych. Od tamtego czasu blog bardzo się rozwinął i obecnie współtworzy go już 9 autorów (adwokatów, specjalistów ds. zamówień publicznych, aplikantów i studentów). W najbliższych tygodniach dołączy do nas jeszcze kilku nowych autorów. Staramy się, aby codziennie pojawiał się na nim nowe artykuły, opinię i informacje z rynku. Blog patronował również kilku konferencjom dotyczącym zamówień publicznych.

P.S: Dlaczego akurat blog?

Blog jest jednym z wielu sposobów dotarcia do osób zainteresowanych tematyką zamówień publicznych. Niektórzy autorzy bloga piszą również do tradycyjnej, drukowanej prasy fachowej (np. miesięczników branżowych). Jednak blog ma tą zaletę, że jest niesamowicie elastyczny. Można na niego pisać kilka razy dziennie, albo raz w miesiącu. Artykuły mogą być kilku zdaniowe albo bardzo rozbudowane. Nie ma żadnych ograniczeń i to jest największa zaleta bloga.

P.S.: Od pewnego czasu przybywa blogów o prawie. Dlaczego prawnicy blogują?

Sądzę, że powodów może być kilka. Po pierwsze prawnicy blogują, gdyż internet zyskuje na znaczeniu. Coraz większa liczba odbiorców, a więc i potencjalnych klientów, korzysta z internetu w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące ich pytania prawne. Po drugie blogi zyskują na prestiżu i nie są już postrzegane z przymrużeniem oka. Widać coraz więcej blogów, które są prowadzone na bardzo wysokim poziomie merytorycznym przez świetnych specjalistów. Zauważyły to również duże kancelarie prawne, które stworzyły własne blogi (np. Wierzbowski Eversheds, czy Domański Zakrzewski Palinka). Po trzecie blog dla prawnika to świetny sposób na poznanie innych prawników dzielących jego pasję. Można w ten sposób podzielić się swoimi spostrzeżeniami i poznać opinię innych praktyków.

Witold Jarzyński - prawnik w międzynarodowej kancelarii prawnej. Aplikant radcowski III roku i doktorant w katedrze prawa cywilnego UW. Ekspert Fundacji FOR i stały współpracownik magazynu Monitor Zamówień Publicznych. Współpracuje z Bankiem Światowym przy tworzeniu rankingu Doing Business. Pomysłodawca Bloga PZP.