Senior, który zawrze umowę odwróconego kredytu hipotecznego, będzie mógł bez podania przyczyn odstąpić od niej w ciągu 30 dni lub wycofać się w każdym czasie – ale spłacając pobraną kwotę.

Wycofa się senior...

Aby skutecznie odstąpić od umowy, będzie musiał złożyć oświadczenie według wzoru, jaki otrzymał przy jej zawieraniu. Wystarczy, że wyśle je przed upływem trzydziestodniowego terminu. Jednak w ciągu kolejnych 30 dni będzie musiał zwrócić pobrany kredyt wraz z odsetkami naliczonymi od dnia udostępnienia mu środków. Instytucja kredytująca nie będzie mogła żądać od niego żadnych dodatkowych opłat, z wyjątkiem bezzwrotnych kosztów, jakie w wyniku wykonania umowy poniosła na rzecz organów administracji oraz opłat notarialnych.
Jednak również po wyznaczonych 30 dniach od zawarcia umowy senior ma prawo w każdym czasie wycofać się z umowy, spłacając zaciągnięty odwrócony kredyt hipoteczny, czyli faktycznie pobraną kwotę. O zamiarze dokonania takiego rozliczenia musi poinformować instytucję kredytującą, która wstrzyma dalszą wypłatę pieniędzy, i spłacić pobraną kwotę wraz z oprocentowaniem i opłatami za okres, w którym dysponował środkami. Natomiast nie będzie miał obowiązku uiszczać odsetek i prowizji przewidzianych do uregulowania za okres po spłacie kredytu, ani też dodatkowej prowizji z tytułu dodatkowej spłaty.

...lub spadkobiercy

Kredyt wraz z odsetkami i innymi kosztami mogą spłacić też spadkobiercy już po śmierci kredytobiorcy. Powinni to zrobić w ciągu 12 miesięcy od otwarcia spadku albo przynajmniej w tym czasie zobowiązać się do uregulowania należności. Aby umożliwić skorzystanie z przysługujących im praw, kredytodawca musi poinformować o możliwości spłaty kredytu, i to dwukrotnie, zamieszczając ogłoszenie w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim oraz informację na stronie internetowej. Wskaże tam m.in. dane kredytobiorcy oraz termin, w którym można spłacić kredyt. Oprócz tego musi też zawiadomić znanych sobie spadkobierców o możliwości spłaty lub obowiązku przeniesienia prawa do zadłużonej nieruchomości.
– Bezpośrednie poinformowanie wszystkich spadkobierców w praktyce może być niemożliwe, ponieważ nie zawsze senior informuje kredytodawcę o swoich spadkobiercach, a w dodatku krąg tych osób nieustannie się zmienia – ocenia adwokat Maria Urbańska z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy.
Gdy kredytobiorcy nie będą zainteresowani dokonaniem spłaty, instytucja kredytująca po upływie terminów przewidzianych w ustawie wystąpi do sądu spadku o powołanie kuratora w celu przeniesienia na nią prawa do nieruchomości, która stanowiła zabezpieczenie spłaty odwróconego kredytu.
Takie propozycje przyjął rząd, akceptując wczoraj założenia do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, jak i propozycję uregulowania instytucji dożywotniego świadczenia pieniężnego w zamian za przeniesienie własności nieruchomości (renta dożywotnia).