TK: Zachowek słusznie chroni najbliższych członków rodziny

autor: Ewa Maria Radlińska25.07.2013, 07:02; Aktualizacja: 26.07.2013, 08:09
Testament

Testamentźródło: ShutterStock

Ograniczenie swobody testowania jest niezbędne ze względu na ochronę praw i wolności osób z kręgu najbliższej rodziny spadkodawcy – orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • JA(2013-07-29 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    dO 8 I 9. Macie rację ale to nie wszystko. Moja matka w darowiźnie d=oddała mieszkanie mojej najmłodszej siostrze, ale może mieszkać tam do końca swojego zycia. Jest tylko problem. To ja mimo pracy zawodowej i braku zdrowia najwięcej czasu poświęcam matce. To ja nie mam czasu na wyjazd na kilka dni nad morze , czy jakis psychiczny odpoczynek, ponieważ codziennie aż do późnego wieczoru opiekuję się matką. - Moja matka choruje na Alzchaimera- I niestety niczego nie mogę zmienić, ponieważ siostra tak to fajnie załatwiła, że nie musi się nią zajmować. Co mi radzicie? Co mam robić?Zaznaczam że matki emerytura jest niewielka a ja też niewiele zarabiam i nie stać mnie na opłatę ponad 3.000 zł za zakład. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • alex60(2013-07-27 23:42) Zgłoś naruszenie 00

    Do Zasmuconej
    Niekoniecznie. Ty przekazujesz mi aktem notarialnym np. mieszkanie w zamian za dożywocie, ale ja je odziedziczę dopiero po twojej śmierci, bo na razie ty jesteś jedynym użytkownikiem mieszkania. I to ja muszę zadbać, byś miał za co żyć, czym ogrzać mieszkanie , w co się ubrać i czym się leczyć. Nie wywiązuję się? to zawsze możesz sprawę odwołać z tytułu rażącego zaniedbania z mojej strony.

    Odpowiedz
  • Zasmucona(2013-07-27 19:45) Zgłoś naruszenie 00

    Do Jasiek24
    Dożywocie, to niestety oddanie czegoś za życia. Takie przekazanie majątku zawsze niesie niebezpieczeństwo.

    Odpowiedz
  • Zasmucona(2013-07-27 19:42) Zgłoś naruszenie 00

    Konstytucja gwarantuje prawo własności, a nie prawo do pomocy tym, których państwo uznaje za bliskich!
    W najgorszej sytuacji są osoby ze związków nie posiadających dzieci. Wspólnie żyją, wspólnie tworzą majątek, zabezpieczają się na tzw. „czarną godziną” i ciągle muszą żyć w stresie i niepewności, gdyż z chwilą śmierci jednego z parterów, drugi wszystko straci, o ile rodzice zarządzają zachowku. Nawet jeśli rodzice w ogóle nie pomagają, to i tak nie ma szans ich wydziedziczyć. Nawet darowizna przekazana za życia niczego nie gwarantuje, gdyż od takiej darowizny też należy się zachowek.
    Ponoć 1/5 par nie może mieć potomstwa. Mam nadzieję, że kiedyś ci ludzie zrozumieją na jakiej ”bombie” żyją i coś z tym zrobią.
    Mnie osobiście jest bardzo przykro, że tak naprawdę wszystko co posiadam jest państwa, bo to ono decyduje kto to dostanie. Choć ja włożyłam wysiłek, choć to ja nieraz wylewałam łzy i ryzykowałam zdrowiem, to nie mogę tego co posiadam przekazać zgodnie z własną wolą, własnym rozumem, i własnym sercem.

    Odpowiedz
  • WOLNY(2013-07-27 11:56) Zgłoś naruszenie 10

    Nasze państwo robi z obywateli głupków, którzy nie wiedzą jak mają rozdysponować swój majątek na wypadek śmierci. Dlatego państwo, tworząc instytucję zachowku, WYWŁASZCZA spadkobiercę z części odziedziczonego majątku i przekazuje tę cześć innym osobom wbrew woli spadkodawcy i spadkobiercy. No bo państwo przecież wie lepiej niż spadkodawca co zrobić z jego majątkiem. I wywłaszczenie to następuje NA CEL PRYWATNY (nie publiczny) i BEZ SŁUSZNEGO ODSZKODOWANIA dla osoby wywłaszczonej, czyli wbrew art. 21 Konstytucji RP. A TK orzeka, że jest to zgodne z Konstytucją RP.

    Odpowiedz
  • kas(2013-07-26 15:14) Zgłoś naruszenie 00

    Czy od osoby która otrzymala darowiznę za dożywocie można domagać się darowizny

    Odpowiedz
  • ryste(2013-07-26 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    Trybunał pod TRYBUNAŁ!!!

    Odpowiedz
  • przemo(2013-07-26 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    niech zajmą się ustawą śmieciową bo ona narzuca nam odbiorcę i cenę (2000% w górę a nawet więcej) oraz sposób segregacji nie do końca zrozumiały. A gdzie wolność wyboru i konkurencja na rynku. A oni tylko potrafią ingerować w nasze majątki mogę wkońcu z nim zrobić co chcę to jest moje za moją ciężką pracę i za moje pieniądze.

    Odpowiedz
  • Platfus Oszust(2013-07-26 12:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jeden z największych przekrętów zbytecznego pasożytniczego TK

    Odpowiedz
  • Jasiek24(2013-07-26 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież prawo do zachowku można obejść nawet nie korzystając z instytucji wydziedziczenia spadkobiercy.
    Pozbycie się majątku w zamian za dożywocie też załatwia sprawę.

    Odpowiedz